Sel gitti acı kaldı

Selden 50 evin yıkıldığı köyde annesini bulamayan Yağmur sinir krizi geçirdi

Akrabaları ve yakınları tarafından bir türlü sakinleştirilemeyen Yağmur, annesinin mezarının başında ağıtlar yaktı. Köyde 50 ev sel suları tarafından yıkıldı. Köy halkının barınması için Kızılay 40 çadır kurdu.

Kandil Deresi yatağına kurulu 3 bin nüfuslu Hangedik köyü, dere yatağında bulunan 8 çocuk sahibi Nadir ve Hediye Saçak çiftinin evi, sel suları altında kalarak yıkıldı. Sel esnasında evde bulunan Hediye Saçak, sel sularından kurtulmak için evin balkonuna çıktığı esnada sulara kapıldı. Sele kapılan anne Saçak’ın cesedi sel suları çekildikten sonra yapılan aramalarda köyden 1 km aşağıda bir tarlanın içinde bulundu. Saçak’ın cenazesi bugün sabah saat 08:00 sıralarında köylüler tarafında köy mezarlığında defnedildi.

Hangedik köyünde 50 evin yıkıldığı sel felaketi sonrası kaymakamlık, aileleri Çaldıran Yatılı Bölge İlköğretim Okulu (YİBO)’ya taşıdı. Selin dehşetinden köyden bir çok çocuk ve insan baygınlık geçirdi. Baygınlık geçirenler arasında sele kapılarak hayatını kaybeden Hediye Saçak’ın kızı Yağmur Saçak da vardı. Annesinin öldüğünden habersiz olarak ikinci gün köye dönen Yağmur, annesinin nerede olduğunu sorunca durumu anladı ve köyde feryatlar kopardı. Köylü kadınlar ve yakınları tarafından bir türlü teskin edilemeyen Yağmur, annesinin mezarı başına geçerek ağıtlar yakıp sinir krizleri geçirdi. Yağmur, toprağın kaldırılmasını isteyerek annesini görmek istediğini söyledi. Eşinin mezarı başında kızının feryatlarını çaresiz olarak izleyen baba Nadir saçak ise gözyaşlarına hakim olamadı. Babanın büyük oğlu Metin de, annesinin ölüm haberi ile sinir krizi geçirerek sağlık görevlileri tarafından Çaldıran YİBO’nun revirine kaldırıldı.

Yılda birkaç kez bahar ve yaz yağmurları ile birlikte ufak tefek sellerin oluştuğunu dile getiren köylüler, en büyük sel felaketinin 1958 yılında meydana geldiğini ve yine Saçak ailesinden 2 kişinin sele kapılarak hayatını kaybettiğini dile getirdiler. Köyün, 3 dere yatağının birleştiği bir noktada kurulu olduğunu dile getiren Husref Saçak, büyük bir yağmurdan 3 derenin suyu ile birlikte köyün sel suları tehlikesi altına girdiğini söyledi. 1958 yılında büyük bir sel felaketinin yaşandığını ifade eden Saçak, o yılda 2 kardeşini kaybettiğini anlattı. Köyün başka kimseye mezar olmaması için başka yere taşınması gerektiğini ifade eden Saçak, her yağmur yağışı ile tüm köylülerin korkuya kapıldığını kaydetti.

Köyde son yaşanan sel felaketi ile 50 ev yıkılarak kullanılmaz hale geldi. Köylülerin tüm eşyaları sel sularına kapılarak çamurlara battı. Suların çekilmesi ile birlikte Kızılay Derneği Van Şubesi köye gelerek, köylülerle birlikte yüksekte bulunan 3 noktada 40 çadır kurmaya başladı. Soğuk ve yağmura karşı korunaklı olan çadırların kurulması ile ailelere çadırlara yerleşeceğini ifade eden Kızılay Van Şube Başkanı Namık Demiroğlu köyde 250 çadır ile 250 aileye gıda paketi dağıtmaya başladıklarını söyledi.

Kaymakam Yemen Bayraktar, sel felaketinden sonra olay yerine geldiklerini ifade ederek, hasar tespit çalışmalarına başladıklarını vurguladı. Yapılan çalışmalardan sonra selden zarar gören vatandaşların zararlarının karşılanacağını kaydeden Bayraktar, Kızılay çadırlarının kurulmasından sonra ailelere sıcak yemek dağıtılacağını ifade etti.