Sel mağdurları bu kez sevinçten ağladı

Güneydoğu'da geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketinin ardından bölgeye ilk ulaşan sivil toplum örgütlerinden biri olan Kimse Yok mu Derneği, mağdurlara verdiği ev sözünü yerine getirdi.

Kura çekiminde bir yıllığına kiralanan evlerde oturmaya hak kazananlar bu kez sevinçten gözyaşı dökerken, eve çıkamayanlar umutlarını bir sonraki kuraya erteledi. Teslim törenine Kimse Yok mu Derneği Başkanı Mehmet Özkaya, Vali Haluk İmga, Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan da katıldı. Kendisine ev çıkan 8 çocuklu Sadiye Yurttepe, tören boyunca ellerini kaldırıp, “Hiçbir şeyimiz kalmamıştı. Bu iyiliği yapanlardan Allah razı olsun.” diye dua etti.

Geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketinin hemen ardından ikinci gün Batman’a gelip yardım çalışmalarına başlayan Kimse Yok mu Derneği Başkanı Mehmet Özkaya, konutların teslim töreninde bir konuşma yaptı. Yardımlarda ayrım yapmadıklarını, bir tebessüm ve okunan bir duanın kendilerini mutlu etmeye yettiğini söyleyen Özkaya, “geri kalan 46 konutun da en kısa zamanda hazırlanıp ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını” belirtti. Özkaya, “Evlerin bütün boya badanası elden geçirildi. Tesisatları yenilendi. A’dan Z’ye döşenip tüm eksiklikleri giderildi. Bir yıllık kira ve gıda ihtiyaçları karşılandı.” dedi. Özkaya, hazırlanan bir evin yaklaşık maliyetinin 10 bin YTL olduğunu sözlerine ekledi.

Törende söz alan Batman Valisi Haluk İmga da yaşanan sel felaketinden sonra ülkenin her yerinden, her kesiminden Batman’a yardım eli uzatıldığını belirterek, gösterilen bu duyarlılıktan ötürü yardımda bulunan tüm kurum kuruluş ve kişilere teşekkür etti. Yapılan kura çekiminin ardından evlerine yerleşen aileleri ziyaret eden dernek yöneticileri ve mülki idare amirleri, mağdur vatandaşların sevincine ortak oldu.

Sel felaketinde evlerinin yıkılması sonucu 8 çocuğuyla açıkta kaldığını belirten Sadiye Yurttepe, kura çekimi sırasında heyecan dolu dakikalar yaşadı. Çekilen kura sonucunda kendisine de ev çıkan ve 8 çocuğu ile sıcak yuvasına kavuşan Sadiye Hanım, “Selde evim yıkılınca tüm dünyam yıkıldı. Çocuklarımla açıkta kaldım. Hiçbir şeyimiz kalmamıştı. Bize bu iyiliği yapanlardan Allah razı olsun.” diyerek dua etti. Sel sonrası evini ve işyerini kaybeden Osman Bilik ise, “Sel sonrası ben, eşim ve 13 çocuğum 15 nüfus bir anda evsiz ve işsiz kaldık. En umutsuz, en acı günümüzde Kimse Yok mu Derneği imdadımıza yetişti. Kendilerine minnettarız.” diye konuştu.

Kimse Yok mu Derneği Batman’da konutların yanı sıra bir kamyon su, 2 bin 500 kişilik giyim yardımı ve bir kamyon yaş sebze meyve dağıtmıştı.