Sel mağduru bayanlar Bakan Eker’den televizyon istedi

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Edirne'ye geldi.

Mahalle kahvesinde vatandaşlarla bir süre sohbet eden Eker, daha sonra Kızılay tarafından oluşturulan çadır kenti ziyaret etti.
Çadır kentteki bayanlar bir haftadan bu yana televizyon izleyemediklerini belirterek, Bakan Eker’den televizyon istediler. Erkeklerin mahalle kahvelerinde televizyon izlediklerini, kendilerinin ise selden bu yana televizyon izleyemediklerini söyleyen sel mağduru bayanlar, “Sayın bakanımız biz bir haftadır televizyon izleyemiyoruz. Biz sizden çadırlarımıza televizyon istiyoruz.” dedi. Bu ilginç istek üzerine Bakan Eker, “Sizin için buraya büyük bir çadır kurulacak. Bu çadırın içinde televizyon da olacak. Akşamları çadıra gelerek televizyon izleyebilirsiniz.” cevabını verdi.

Bazı sel mağdurları bayanlar da Bakan Eker’den ev talebinde bulundular.

EKER’DEN ÇİFTÇİLERE PRİM MÜJDESİ

Bakan Mehdi Eker, selden zarar gören çiftçilerin pirim ödemelerinin gelecek hafta içinde başlanacağını belirterek, “Nehir taşkınlarından zarar gören çiftçilerimizin ve vatandaşlarımızın bütün zararları karşılanacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi. Tunca, Meriç ve Arda nehirlerinin sınırı aşan sular olduğunu belirten Bakan Eker, “Nehir taşkınları birden fazla ülkeyi ilgilendiren bir konu. Alınacak tedbirlerin birden fazla ülkenin işbirliğini gerektirecek tedbirlerdir.” dedi. Bu konuda Dışişleri Bakanlığı’na detaylı bilgilerin sunulduğunu ve önümüzdeki pazartesi günü Su akacağı barajı için Bulgaristan’ın Maliye Bakanı’nın Edirne’ye geleceğini dikkat çeken Eker, “İlgili bakan bu gündemle buraya geliyor. Türkiye Cumhuriyeti ile Bulgaristan arasında baraj çalışmaları görüşmeleri devam ediyor. Üç nehir üzerinde toplam 19 baraj var. Bulgaristan bu barajlardan su bırakırken Türkiye’ye ne kadar su bıraktığı konusunda bilgi verecek. Suları kademeli olarak bırakması gerekiyor. Ayrıca selde Meriç ve Arda üzerinde yırtılan ve zarar gören seddelerin onarımı içinde 10 trilyon lira bir ödenek ayrıldı.” şeklinde konuştu.

Edirne’deki nehir taşkınlarında mağdur olan vatandaşların sıkıntısını gidermek için, yağlı tohum pirim ödemelerinin öne alındığını ifade eden Bakan Eker, şunları kaydetti: “Bu kapsamda hafta sonundan itibaren 20 milyon YTL pirim ödemelerine başlanacak. Taşkınlarda 31 bin hektar alan su altında kaldı. Ayrıca bin 600- bin 700 hektar ekili alandaki hububatta zarar görmüş durumda. Şuan zarar konusunda net bir rakam söylemek doğru olmaz. Hasarın boyutlarının suların tamamen çekildikten sonra ortaya çıkacak.”