Sel yaşam şartlarını zorlaştırdı

Samsun'da selin ardından 7 belediye su sıkıntısı çekiyor.

Terme’de Salıpazarı’nda ve Ayvacık ilçelerinde sağanak yağış sonrası oluşan sel içme suyu şebekesinde büyük oranda zarara neden olduğu için su verilemiyor. Ayvacık ilçesinde sel içme suyu şebeke hattını tamamen kullanılamaz hale getirdiği için su verilemiyor. Salıpazarı ilçesinde de sel içme suyu şebekesini tamamen kullanılamaz hale getirdi. Terme’de içme suyu şebekesinin sel yüzünden dolması sebebi ile musluklardan çamurlu su akıyor. Bunun dışında Kocaman, Kozluk, Sakarlı Bazlamaç belde belediyelerinde de selin içme suyu şebekesinin zarar görmesi sebebiyle su sıkıntısı yaşanıyor. Bu yörelerde belediyeler tarafından yapılan anonslarla suların kaynatılmadan içilmemesi isteniyor. Diğer yandan su bulamayan halkın şişe suyuna yönelmesi sebebiyle bakkal ve marketlerde de su sıkıntısı başladı.

Terme Belediye Başkanı Ahmet Yirmibeşoğlu, selin en büyük etkisinin tarım alanlarını dışında alt yapıya olduğunu belirtiyor. Başkan Yirmibeşoğlu, esnaf ve çiftçinin de kayıplarının göz ardı edilemez boyutlarda olduğunu aktararak, “Sel, altyapı içmesi suyu, kanalizasyon ulaşım gibi alt yapı hizmetlerine zarar vermesi hayatın normale dönme süresini uzatacak. Çünkü bir köprünün yapımı. Bir içme suyu şebekesinin elden geçirilmesi büyük zaman emek ve para gerektiriyor.” dedi.

Ayvacık Belediye Başkanı Erkan Avcı ise “Sel altyapı hizmetlerini vurduğu için, hayatın kısa zamanda normale dönebilmesi için yol, köprü içme suyu şebekesi gibi altyapı hizmetleri bir an önce bir seferberlik bilinci ile karşılanmalı.” diyor. Bu arada Terme, Salıpazarı ve Ayvacık’da elektrik ve telefon görüşmeleri zaman zaman kesintiye uğruyor. Samsun’da hasar tespit çalışmalarının ise hafta sonuna kadar tamamlanarak açıklanması bekleniyor.