Selçuk’ta telefon ve elektrik kabloları yeraltına alınıyor

İzmir'in Selçuk ilçesinde, telefon ve elektrik kabloları yeraltına alınıyor.

Şehir yenileme projesi kapsamında kablo çalışmalarına Atatürk Caddesi ve çarşı merkezindeki Atatürk Caddesi, Ziya Gökalp Sokak ve Namık Kemal Caddesi’nden başlatan belediye, TEDAŞ ile yaptığı işbirliği çerçevesinde buralarda bulunan yüksek ve alçak gerilimli elektrik kablolarını yeraltına döşüyor.

İlk etapta TEDAŞ’ın karşıladığı 15 kilometre uzunluğundaki kabloyu işçiliğini üstlenerek döşemeyecek olan belediye, malzemenin geç temin edilmesinden dolayı birkaç aydır kazılı kalan çukurları bir an önce kapatmayı hedefliyor.

İlçe merkezinde TEDAŞ işbirliğiyle kurulan güçlendirilmiş 3 trafo kabini, bu bölgelerde zaman zaman meydana gelen elektrik kesilmeleri ve voltaj düşüklüklerini de engellemiş olacak. Eski elektrik şebekesinde bütün hatta tek şartelden elektrik verilirken yeni şebekede her 5-6 binaya bir şalter bağlanacak.

Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, “Selçuklulardan, ilçemizi yepyeni bir görünüme kavuşturacak bu projeye daha fazla sahip çıkmalarını bekliyorum. Binalarımızda, sokaklarımızda kirliliğe sebep olan etkenleri yok ettikçe ilçemizde yaşamak ayrıcalığını daha fazla hissedeceğiz.” dedi.

Ülgür, bu projeyle Selçuk halkının turizmden daha fazla pay almasını sağlamak istediklerini vurguladı.