Şemdinli duruşmasına yarın devam edilecek

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 günü meydana gelen bombalı patlamanın davasının 2. duruşmasına yarın Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam edilecek.

Bombalı saldırının failleri olarak yakalandıktan sonra tutuklanan Hakkari İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube’de görevli Başçavuş Ali Kaya, Astsubay Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Ateş açılan davadan sonra ilk olarak 4 ve 5 Mayıs günü hakim karşısına çıkmışlardı.

2 gün boyunca mahkemede savunma yapan 3 sanığın yarın yapılacak duruşmalarında itirafçı veysel Ateş’in ifadesinin alınmasına devam edilecek İlk duruşmada “Delillerin yetersiz görülmesi ve delil toplanması” gerekçesiyle 1 Haziran tarihine ertelenen duruşmada, Umut Kitabevi sahibi Seferi Yılmaz da müdahil olarak dinlenmesi bekleniyor.

Şemdinli’de meydana gelen olaylardan sonra soruşturmayı yürüten Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın hazırlamış olduğu iddianamede, sanıklar “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemde bulunmak, adam öldürmek ve adam öldürmeye teşebbüs etmek ve suç işlemek için anlaşmak’ suçlarından ağırlaştırılmış müeebet hapisle yargılanıyor.

Savcı Sarıkaya ise iddianamesinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile bazı üst düzey askerî yöneticileri suçladığı için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından meslekten ihraç edilerek cezalandırıldı.

Sarıkaya, HSYK’nın gerekçeli ihraç kararı kendisine ulaştıktan sonra kararın tekrar görüşülme talebinde bulundu.

Perşembe günü devam edecek olan duruşmaya davaya müdahil olan çok sayıda avukatın Van’a gelmesi bekleniyor. Duruşma öncesi mahkeme heyetinin talebi ile Van adliyesinde geniş güvenlik önlemleri alınacak.

Mahkeme İlhan Kaya başkanlığında Muharrem Ballı ve Ferhat Erbaş tarafından yürütülecek.