Şemdinli iddianamesi için sabır tavsiye etti

Eski Başbakan Bülent Ecevit, Şemdinli iddianamesinin Ankara’da yol açtığı gerginlik konusunda ‘sabır’ tavsiyesinde bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri kendi içinde bu gibi olayları ele alıyor.” yorumunu yaptı.

Bülent Ecevit, dün SKY Türk Televizyonu’nda ‘Başkent Arenası’ adlı programda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın hazırladığı Şemdinli iddianamesine değinen Ecevit, önemli isimlerin bu tür olaylarla birlikte anılmasıyla işin derinleştiğine dikkat çekti . Tartışmanın yargıya gölge düşüreceği uyarısında bulunan Ecevit, “Bu konuda fazla acele etmemek gerekir. Savcı bir iddiada bulunuyor, çok yeni bir iddia.” dedi.

Ecevit, programda cumhurbaşkanlığı seçimini de değerlendirdi. Seçimin nasıl yapılacağının Anayasa’da düzenlendiğini anlatan Ecevit, mevcut anayasanın “bazı ciddi sakıncalı” yönlerinin bulunduğunu ve “çeşitli darbeler” geçirdiğini belirtti. Eski başbakan, öncelikle Anayasa’nın değiştirilmesi gerektiğini kaydederken, bu dönemde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e ihtiyaç duyulabileceğini öne sürdü. Sezer’in 5+5 formülüyle yeniden seçilmesi gerektiğini savunan Ecevit, ilerleyen günlerde Köşk’e çıkıp bu konuları konuşacağını bildirdi. Ecevit, Sezer’in yeniden seçilmemesi durumunda, TBMM dışından da birinin cumhurbaşkanı seçilebileceğini kaydetti. “Meclis içinden çıkmasında fayda varsa seçilebilir. Ama Meclis’teki çoğunluk sakıncalı bir oran arz ediyor.” diyen Ecevit, mevcut Parlamento’nun hukuki olarak cumhurbaşkanını seçebileceğini de vurguladı. Ecevit, “Bu Meclis cumhurbaşkanını seçerse hukuki olur; ancak temsili yansıtmaz.” ifadelerini kullandı. Bir soru üzerine muhalefet partilerinin erken seçimi niçin istediklerini bilmediklerine dikkat çeken Ecevit, Filistin’de seçimleri kazanan Hamas’ın büyük tartışmalara sebep olan Türkiye ziyaretine ise destek verdi. Ecevit, şu görüşü dile getirdi: “Hamas aslında bir terör örgütüydü; ama öyle sanıyorum ki Meclis’te çoğunluğu elde ettikten sonra bu davranışlarından kaçındı. Fakat biz o bölgenin uzun dönemden beri en yakın dostu olarak, biz onların daha barışçıl yöntemlerle çalışmasını isterdik. Hamas’a yardımcı olunmalı diye düşünüyorum şahsen. Barışçıl bir ortam için.”