‘Şemdinli İddianamesi PKK’nın şikayetnamesi gibi’

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, "Şemdinli İddianamesi'ni ben okudum. İddianame PKK'nın şikayetnamesi gibi." dedi.

Mevcut ilçe Başkanı Harun Öksüz’ün yeniden MHP Rize Merkez İlçe Başkanlığı görevine seçildiği kongrede konuşan Şandır, hükümete yüklendi.

Şemdinli İddianamesi ile devletin sanık sandalyesine oturtulmaya çalışıldığını savunan Şandır, “Şemdinli İddianamesi’ni ben okudum. PKK’nın şikayetnamesi gibi. PKK, Abdullah Öcalan gazetelerde, kendi gazetelerinde, televizyonlarında, internet sitelerinde niye ifade ediyorlarsa, neyi istiyorlarsa Van Cumhuriyet Savcısı iddianameyi onları doldurmuş. Türkiye Cumhuriyeti devletini sanık sandalyesini oturtmaya çalışıyorlar. Terörle mücadele yapan güvenlik güçlerini, en büyük kademesinden başlayarak çete diye suçluyorlar. Bu cesareti nereden alıyor PKK. Veya kamu görevlileri böyle iddianame hazırlama cesaretini nereden alıyor. Dün yoklar mıydı bunlar. Dün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), güvenlik güçleri yok muydu? Bu terörle mücadele yok muydu? O zaman bu iddianameleri niye düzenleyemiyorlardı?” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Kürt sorunu ve Üst Kimlik’ açıklamalarını hatırlatan Şandır, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Kürt kimliğini tanıyorum, Kürt sorunun demokrasi içerisinde çözeceğim. Siyaset üreterek çözeceğim, söz veriyorum dediğiniz zaman Doğu’daki PKK teröristinin devlet isteme talebinin önünü kesemezsiniz. İşte AKP hükümetinin verdiği cesaret bu, oluşturduğu zemin bu. Buradan söylüyorum; AKP hükümeti bölücülüğü yasallaştırdı ve siyasalaştırdı. Artık bu bir siyasi suikasta dönüştü”

Türkiye’nin yeniden bir kriz havasına sokulmak isteğini söyleyen Şandır, iktidarın icraatlarının milletin kimlik, inanç ve birlik beraberliğini yozlaştırdığını savundu.

Hükümetin meşruluğunu kaybettiğini iddia eden Şandır, “Devletin sanık sandalyesini oturtulmak istenmesinin karşısında çözüm olarak bazı çevreler demokrasi dışı bir takım çözümleri önermeye başladılar. Yani ülke hızla bir siyasi krize doğru gidiyor. Bu süreç durdurulmalıdır. Bu hükümet meşruluğunu kaybetmiştir. Bu hükümetin sebep olduğu sonuçlar, ülkemizin geleceği için, milletimizin geleceği için çok büyük tehlikelere doğurmaktadır. Biran önce bu durdurulmalıdır. Yoksa bu milletin birlik ve beraberliği paramparça olacaktır. MHP olarak bizim acilen bir erken seçim istememizin temelinde bu tehlike yatmaktadır. ” şeklinde konuştu.

Hükümetin tarım politikasını da eleştiren Şandır, konuşmasını söyle tamamladı; “Türk çiftçisinin ürettiği ve Türk insanın tükettiği tüm gıda ürünleri buğday ve çay dahil yurt dışından geliyor. AKP iktidarı ithalatı sizin cebinizden teşvik ediyor. Üretimi öldürüyor. Türkiye’ye giren kaçak çay miktarı neredeyse Türkiye’nin tüketiminin yarısına ulaştı.”

Ses Düğün Salonu’nda yapılan kongrede konuşmaların ardından seçime geçildi. Seçimde, mevcut başkan Harun Öksüz, 389 delegenin tamamının oyunu olarak yeniden başkanlığa seçildi.