‘Şemdinli iddianemesi Türkiye için bir şanstır’

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, "Şemdinli iddianemesi Türkiye için bir şanstır" dedi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Şemdinli olaylarıyla ilgili hazırlanan ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın adının da yer aldığı iddianamenin Türkiye’nin aydınlık geleceği için bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini söyledi.
Diyarbakır Kadın Platformu ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla “Kadın katliamlarına, savaşa ve tecride karşı alanlardayız” adıyla düzenlenen mitinge destek amaçlı katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kadınlara karanfil dağıttı.

Van Cumhuriyet Savcılığı’nın Şemdinli olaylarına ilişkin hazırladığı ve özellikle askeri çevrelerde rahatsızlığa neden olan iddianameye ilişkin soruları yanıtlayan Baydemir, Şemdinli’deki insanların yaşam hakkının ortadan kaldırılmasına yol açan vakanın Türkiye’nin aydınlık geleceği için bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini vurguladı.

Baydemir, “Şemdinli vakası demokratik açılım için ve hukukun üstünlüğü ile Kürt sorununun barışçıl çözümü için bir fırsat olarak önümüzde duruyor. Eğer hukuk, insan yaşamı ve demokrasi temelinde bu vakaya yaklaşırsak, bütün yönleriyle açığa çıkarırsak, inanıyorum ki, Türkiye aydınlık geleceği, barışı ve huzuru daha kolay yakalayacaktır.” dedi.

“Barışı Diyarbakırlılar bozuyor” şeklindeki haberlere de değinen Baydemir, şunları söyledi: “Diyarbakır’daki bütün yurttaşlarımız eşitlik, demokrasi, hukukun üstünlüğü, barış için ve gayet tabii ki ekonomik ve sosyal kalkınma için en duyarlı topluluğa sahip kenttir. 7’den 70’e kentimizde bulunan bütün yurttaşlarımızın barış için çaba sarf ettiğini düşünüyorum. Olduğundan farklı gösterilmeye çalışılıyor.”