Şemdinli Komisyonu son toplantısını yapıyor

Şemdinli Komisyonu son toplantısını yapıyor

Şemdinli, Hakkari ve Yüksekova’da meydana gelen olayları araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Musa Sıvacıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın komisyonda dinlenmesine ilişkin hiçbir talebin komisyonda gelmediğini, komisyon toplantılarında bu yönde bir görüşme yapılmadığını söyledi. CHP’li Ahmet Ersin ise bugünkü toplantıda Başbakan Erdoğan’ın dinlenmesini isteyeceğini ifade etti.
TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu, bugün son toplantısını yapıyor. Toplantının başında gazetecilerin sorusu üzerine bir açıklama yapan Başkan Musa Sıvacıoğlu, Anayasa ve İçtüzük hükümlerine göre kurulan komisyonun çalışma süresini tamamladığını belirterek, komisyonun bugüne kadar toplam 77 kişinin bilgisine başvurduğunu, bunlardan 43’ünün Meclis’teki toplantılar sırasında dinlendiğini, 34’ünün ise bölgeye yapılan ziyaret sırasında dinlendiğini kaydetti. Bugün yapılan son toplantıda, komisyonun araştırdığı konularla ilgili olarak genel bir değerlendirme yapılacağını ve hazırlanacak rapora son şeklinin verileceğini ifade eden Musa Sıvacıoğlu, raporun mümkün olan en kısa sürede tamamlanarak Meclis Başkanlığı’na verileceğini söyledi.

Basında, kendisine ve bazı komisyon üyelerine dayandırılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Başkan Musa Sıvacıoğlu, bugüne kadar Başbakan Erdoğan’ın komisyonda dinlenmesine ilişkin komisyon üyelerinden herhangi bir talebin olmadığını, bu yönde bir görüşme yapılmadığını kaydetti.

Bu sırada söz alan CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, “Bugüne kadar olmadı ama şimdi olacak. Bugün görüşeceğiz bu konuyu” dedi. Gazetecilerin, Ahmet Ersin’in önerisinin kabul edilip edilmeyeceğini sorması üzerine Sıvacıoğlu, “Bunu komisyon olarak görüşüp karara bağlayacağız” şeklinde konuştu.