Şemdinli Komisyonu Uzun ve Savaş’ı dinledi

Şemdinli, Hakkari ve Yüksekova olaylarının sebeplerini araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun ve 1997 yılında Susurluk Raporu'nu hazırlayan Kutlu Savaş'ı dinledi.

Şemdinli Komisyonu son olarak Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun ile 1997 yılında Susurluk Raporu’nu hazırlayan Kutlu Savaş’ın bilgisine başvurdu. Edinilen bilgiye göre, Uzun ve Savaş’ın isteği doğrultusunda oturumda kayıt dışı dinleme yapıldı. Kayıtların durdurulması ve stenografların dışarı çıkartılmasının ardından iki isim önemli bilgiler verdi.

Sabri Uzun, Şemdinli’deki olayları, ‘yerel disiplinsizlik olarak değerlendirerek, “Kimin yaptığını söylemek zor ama Ankara bu işin dışında. Eğer askerler yaptıysa, yerel disiplinsizlik örneğidir. Bölgede kilit kırıldı. Yani bir ev gibi düşünecek olursanız, giren çıkan belli değil” diye konuştu. Uzun, bombalanan kitabevinin sahibi Seferi Yılmaz’ın Emniyet’in takip ettiği bir kişi olmadığını belirterek, “Seferi Yılmaz’ın PKK’yla ilişkisi olduğu yönünde bizim elimizde bir bilgi yok.” dedi

Susurluk olayına ilişkin hazırladığı raporla tanınan Kutlu Savaş, Susurluk raporundan bahsetti. Olayları bazı kurumlardaki kişilerin yasal yolların dışına çıkması olarak değerlendiren Savaş’ın “Üst yönetimdeki kişiler göz yummazsa bu kişiler kamuoyunu fazla rahatsız etmez. Göz yumarlarsa sınır aşımı daha fazla olur” dediği öğrenildi.

Susurluk Raporu’nda adı geçen ‘Ali’ adlı şahısla Şemdinli olayındaki Ali Kaya’nın aynı kişi olup olmadığını bilmediğini söyleyen Savaş, hazırladığı rapordaki Ali için soy isim belirtilmediğini anlattı. Savaş, “Raporun üzerinden 8 yıl geçti. Olayları ve şahısları hatırlamıyorum” diye konuştuğu öğrenildi. Savaş, Susurluk raporu sonrasında hakkında 20 tazminat davası açıldığını hatırlattı. Kutlu Savaş’ın, tutanaklara geçmemesi kaydıyla kumarhaneler kralı olarak bilinen Ömer Lütfü Topal’ın öldürülmesiyle ilgili önemli bilgiler verdiği öğrenildi.