Şemdinli Komisyonu’nda açıklama tartışması

TBMM Şendinli Olaylarını Araştırma Komisyonu'nda açıklama tartışması yaşandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin Kızılcahamam Kampı’nda komisyondaki bilgilerin muhalefet partisi milletvekilleri tarafından açıklandığı yönündeki eleştirilerine CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer’den yanıt geldi. Değer, Başbakan Erdoğan’ın milletvekillerinin açıklama yapmasına karışamayacağını söyledi. Değer, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in de komisyonla ilgili açıklamalar yaptığını kaydetti. Değer, Erdoğan’ın komisyon toplantılarına karışma yetkisinin olmadığını söyledi.

Komisyon Başkanı AK Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu ise komisyonda kimin açıklama yapacağının içtüzükte belli olduğunu söyledi.

Sıvacıoğlu, komisyon olarak bugüne kadar 40 kişiyi dinlediklerini, bugün de dört kişiyi dinleyeceleklerini söyledi. Sıvacıoğlu, bugünkü toplantıda Hakkari ile ilçeleri Şemdinli ve Yüksekova’ya yapacakları gezinin programının bugün belli olacağını kaydetti.

Komisyon bugün Yüksekova İlçe Jandarma Komunatanı Binbaşı M.Erhan Arıkan, Yüksekova Emniyet Müdürü Ergin İşler, Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Büro Amiri S.Murat Kara ve Yüksekova İlçe Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Büro Amiri Orhan Coşkun’u dinleyecek.