‘Semdinli olayi bir an önce açikliga kavusturulmali’

BERLIN - Almanya'da Birlik 90 /Yesiller'den Avrupa Parlamentosu(AP) milletvekili ve AP Disisleri Komisyonu üyesi olan Cem Özdemir Semdinli olaylari ile ilgili yazili bir açiklama yaparak olayin acilen aydinlatilmasi çagrisinda bulundu.

Özdemir açiklamasinda Hakkari’de bir haftadan beri binlerce insanin Semdinli’de vuku bulan bombali saldirin bir an önce aydinlatilmasi talebi ile protesto gösterileri yaptiklarini ancak konuyla ilgili olarak yapilan sorusturmanin degisik yönlerden engellenmekte oldugu ifade etti. Özdemir bu durumun devletin talihsiz bir muvaffakiyetsizligi ile açiklanamayacagi görüslerine yer vererek önceki yillardaki duruma dönülmesi endisesini dile getirdi. Basinin serbestçe çalismasi garanti edilemedigine ve insan haklari örgütlerinin olaylari yerinde izlemesi saglanamadigina isaret eden Özdemir bu durumun mevcut demokrasiye yakismadigini ifade etti.

Ankara’daki Hükümetin söz verdigi gibi, hiç vakit kaybedilmeden çalismalara baslamasi gerektigine vurgu yapan Özdemir :”Vali, polis ve savcilar hemen ve amansizca sorusturmalara baslamali, tertip edilen bu olaylari aydinlatmalidirlar. Bölge halkinin yatistirilmasi için, hukukun islerlik kazanmasi gereklidir. Ordu’da kendi mensuplarinin muhtemelen olaylara karismis olabilecegini açikliga kavusturmak için sorumluluk tasimaktadir.” dedi.