Semdinli olayini protesto etmek için Istiklal Caddesi’nde yürümek isteyen grup polis engeliyle karsilasti

ISTANBUL - Aralarinda çesitli parti temsilcileri ile çok sayida sivil toplum örgütü temsilcilerinin bulundugu bir grup geçtigimiz hafta Semdinli basta olmak üzere bölgede yasanan olaylari protesto etti.

Semdinli’de yasanan olaylari protesto etmek için Taksim Meydani’nda toplanan çesitli sivil toplum örgütlerine üye yaklasik yüz kisilik grup Istiklal Caddesi üzerinde yürümek istedi. Çevik Kuvvet ekiplerinin Istiklal Caddesi girisini kapattigi gösteride grup temsilcileri ile polis müdürleri arasinda uzun süre yürüyüs ile ilgili pazarliklar yasandi. Polisin net tavrini gören göstericiler yürüyüsten vazgeçerek Taksim Meydani’nda bir basin açiklamasi yapti.

“Semdinli’nin faili kontrgerilla, kontrgerilla ve Jitem dagitilsin, katliamlar durdurulsun ” yazili pankart açan grup adina bir basin açiklamasi yapan Zeynep Koru, Semdinli’de olaylari çikaranlarin kontrgerilla güçleri oldugunu ve bunu halkin ortaya çikardigini öne sürdü. Koru, bu güçlerin isledikleri suçun hesabini vermedikleri gibi Hakkari ve Yüksekova’da yeni suçlar islemeye devam ettigini idida etti.

Kendilerinin kontrgerilla gerçegini ve onun devlet içinde yuvalanmis bir suç örgütü degilde devletin kendisi oldugunu Susurluk’ta açiga çikan tabloda gördüklerini öne süren Koru, bütün halki daha kitlesel ve kararli olarak hesap sormaya davet etti. “Semdinli halki yalniz degildir, Yasasin halklarin kardesligi, Çeteler halka hesap verecek ” seklinde sloganlar atan grup basin açiklamasanin ardindan olaysiz bir sekilde dagildi.