Şemdinli olaylarında kamu binalarına zarar veren 6 kişi tutuklandı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım günü meydana gelen olaylardan sonra kamu binalarına zarar verdiği ve yasadışı gösteri yaptıkları için 6 kişi tutuklanarak Hakkari Cezaevi'ne gönderildi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005 günü Seferi Yılmaz’a ait bir kitabevinde meydana gelen olaylarda kamu binalarını taşladıkları, Jandarma Komutanlığı’na ait 30 AK 933 plakalı aracı tahrip ettikleri ve yasadışı protesto gösterisi yaptıkları gerekçesiyle Şemdinli Savcılığı’nın talimatı ile 10 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alındıktan sonra savcılığa sevk edilen 10 kişiden 6 kişi tutuklanma istemi ile mahkemeye sevk edildi. Gece saat 24:00 sıralında mahkeme sevk edilen Agit Yılmaz, Tanju Aydıner, Tansu Aydıner, M. Rakip Kaya, Ümit Çiftçi ve Sıtkı Çiftçi 4 saat süren mahkemeleri sonucunda söz konusu kişileri Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 302. maddesi gereğince tutuklanmasına karar verildi.

Şemdinli’de 9 Kasım günü meydana gelen patlama ve sonrasında meydana gelen olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş 15 kişi yaralanmıştı. Terör örgütü PKK eski hükümlüsü Seferi Yılmaz’a ait Umut Kitabevi’ne atılan iki bombanın Jandarma Başçavuş Ali Kaya, Astsubay Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Ateş olduğu dile getirilmişti. Meydana gelen patlamadan sonra bombayı atan kişilerin bunlar olduğu gerekçesiyle bir grup vatandaş aracın etrafında toplanarak söz konusu kişileri linç etmek istemiş, emniyet güçleri olay yerine gelerek kişileri göz altına almıştı. Olaydan sonra ilçede meydana gelen gerginliklerden sonra bir grup İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Hükümet Konağı’nı taşlayarak camları kırmış ve bazı araçlara zarar vermişti. Gerginliklerin artması üzerine olay yerinden geçen Tanju Çavuş bazı vatandaşların kendilerini saldırdığı iddiasıyla rastgele ateş açması sonucu bir kişi hayatını kaybetmiş ve 5 kişi yaralanmıştı. Olaylardan 2 gün sonra Tanju Çavuş ve itirafçı Veysel Ateş tutuklanırken, Ali Kaya ve Özcan İldeniz serbest bırakılmıştı.

Astsubayların serbest bırakılması üzerine gerginlikler daha da tırmanırken dosyaları Van Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Ali Kaya ve Özcan İldeniz 29 Aralık günü Van adliyesinde önce savcı Ferhat Sarıkaya’ya ifade verdi ardında tutuklanma istemi ile Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkeme terör ve çete suçunda Kaya ve İldeniz’e tutuklama kararı verirken, Kaya, İldeniz ve itirafçı Veysel Ateş dosyası ile Tanju Çavuş dosyası ayrılmasına karar verildi. Çavuş 18 Ocak’ta Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşmasında tahliye edilirken Kaya, İldeniz ve Ateş’in iddianamesinin ay sonuna kadar ancak hazır olacağı bildirildi.