‘Şemdinli olaylarının siyasallaştırıldığını düşünüyorum’

Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, Avrupa Birliği'ne(AB) girmek için terör yasalarının kuşa çevrildiğini, bunun yansımasının Şemdinli olaylarında gerçekleştiğini söyledi.

Panele, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden(TSK) emekli üç komutan konuşmacı olarak katıldı.

Panelde ilk konuşan Orgeneral Hurşit Tolon, Rusya’nın 1990 yılında dağılmasında sonra ABD’nin yeni dünya düzeni esasları çerçevesinde bütün tek güç olmak için çalıştığını belirterek, “ABD, Irak’a saldırdığından beri sular bir türlü durulmuyor. Bu bölge Türkiye için de çok büyük öneme haizdir. Terörün önlenmesi için ABD söz vermesine rağmen bugüne kadar hiçbir somut adım atmadı. Üstelik müttefikimiz konumunda olmasına rağmen askerimizin başına çuval geçirdiler. Türkiye bunun hesabını ülke olarak sormalıydı. PKK, ulusal güvenliğimiz için ciddi tehlikedir.” dedi.

Panelin ikinci konuşmacı Org. Şener Eruygur ise, ABD’nin Irak’a girdiği günden bu yana 2 trilyon dolar civarında masraf yaptığını, buradan çekilmesinin çok zor ihtimal olduğunu söyledi.

ABD’nin insanlıktan dem vurmasına rağmen, Irak’ta hiçbir emare göstermediğini ifade eden Eruygur, “Önemli olan barış için insanlıktan yana olmaktır. Bunların Irak’ta insanlık adına bir uygulama gösterdiğini görmedik. Irak’ta parçalanmadan en çok İsrail ve Kürtler nasiplenecek. Türkmen halkının varlığı ciddi tehlike içindedir. Türkiye, Irak’a karşı ciddi bir duruş sergileyemedi.” diye konuştu.

Panelin üçüncü konuşmacısı Korgeneral Hasan Kundakçı ise, ABD’nin Irak’ta başta insan hakları ve terör olmak üzere bütün ilkelerini tersyüz ettiğini söyledi. Teröristle mücadele edeceğim diyen Amerika’nın hiçbir şekilde sözünde durmadığını kaydeden Kundakçı, “Irak’a girerken insan hakları dediler, uymadılar. Türk ve Arap halklarının hakkına tecavüz ettiler. Bu da yetmedi başımıza çuval geçirdiler. Bunu unutmadık. Unutmamız da mümkün değil. AB istiyor diye terör yasalarımızı kuşa çevirdik. Durum böyle olunca da ilk yansımasını Şemdinli’de yaşadık. Bunun adına ‘kalkışma hareketi’ diyebiliriz. İlk deneme daha önce Cizre’de olmuş ve susturulmuştu. Şemdinli’de ise sessiz kalındı. Bunun için tek engel Türk silahlı kuvvetleriydi. Ona da müdahale ederek, kuvvet komutanımızı lekelemeye kalkıştılar. Mücadeleyi kesmemek lazım.” dedi.

Kundakçı, 21 Mart Nevruz kutlamalarının öz be öz Türk geleneği olmasına rağmen PKK yandaşlarının slogan alanı haline getirildiğini vurgulayarak, “21 Mart’ı fırsat bilip şehrin göbeğine indiler. Eskiden Gabar dağında ‘Türk askeri duyar’ diye atamadıkları sloganı şimdi şehrin merkezinde atıyorlar. Şartlar ne olursa olsun terör konusunda asla taviz verilemez. Bu millet büyük millettir. Ölmedik elimiz halen silah tutuyor. Sabrımızı taşırmasınlar.” şeklinde açıklamada bulundu.

Konuşmaların ardından KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, panele katılan konuşmacılara plaket verdi.