Şemdinli sanığı Ali Kaya GATA’ya kaldırıldı

Şemdinli davasının sanıklarından Jandarma Başçavuş Ali Kaya, akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Van Askeri Hastanesi'nden Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA) sevk edildi.

Kaya’nın avukatı Vedat Gülşen, bazı tetkiklerin yapılması gerektiği ancak Van’da bulunmayan bazı cihazlardan dolayı gerekli tahlillerin yapılması için GATA’ya kaldırıldığını söyledi.

Hastanede müvekkilli ile görüştürülmediğini aktaran Gülşen, ciğerlerinde su topladığı ve yapılacak tedavi ile sağlığına kavuşacağını söyledi.

Kaya’nın kaldığı cezaevi şartlarından dolayı hastalandığını ifade eden Gülşen, sanıklardan Astsubay Özcan İldeniz’in de cezaevine konulduğundan bu yana 12 kilo verdiğini vurguladı,

Gülşen, müvekkilinin 19 Haziran Pazartesi günü yapılacak duruşmada da sağlık nedenleriyle hazır bulunamayacağını kaydederek, son savunmanın sanığa ait olduğu için davanın ertelenebileceğini söyledi.

Avukatlar olarak savunmalarını yapacaklarını dile getiren Gülşen, “Ancak bizim de yaptığımız doğru mudur bilemem. Sanık diye bilir ki ben avukatlarımın savunmasını kabul etmiyorum. Ya da başka bir avukat tayin edebilir. Buna benzer durumlar daha önce yaşanmış. Savunma hakkı kutsaldır. Mahkeme sanığın savunmasını almadan karar verirse, karar hukuki olmaz” dedi.

Gülşen, öncelikli olan yaşam hakkı olduğunu ifade ederek, hiçbir mahkeme kararının yaşam hakkının üzerinde olamayacağını söyledi. Gülşen, yeni Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu (CMUK)’a göre, mahkemenin talebi ile Ankara’daki mahkemeden bir hâkimin hastaneden sanığın son savunmasını alabileceğini dile getiren Gülşen, ancak burada sanığın savunmasının mahkemede yapacağını söyleyebileceğini kaydetti.

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Şemdinli davasında 13 Haziran’da yapılan duruşmada sanık Ali Kaya’nın rahatsızlığından duruşmaya katılmması ve savunma avukatlarının ek süre talebi üzerine mahkeme son savunmalarını yapmaları için davayı 19 Haziran Pazartesi günü saat 14:00’e ertelemişti.