Şemdinli sanığı astsubayların ifadelerini alındı

Meclis Şemdinli Olayları Araştırma Komisyonu, Musa Sıvacıoğlu Başkanlığında Van Adliyesi'nde Şemdinli olayları sanıkları astsubayları Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in ifadelerini aldı.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım günü meydana gelen patlama ve sonrasında yaşanan olayları araştırmak için 4 ay önce mecliste grubu bulunan siyasi partilerin vermiş olduğu önergelerle kurulan Şemdinli Olaylarını Araştırma Komisyonu çalışmalarının sonuna geldi. Çalışmaların son kısmında, olayların yaşandığı bölgede incelemelerde bulunmak için bugün Van’a gelen komisyon üyeleri Van Valiliği’ni ziyaret etti. Sabah saatlerinde Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunan olayların sanıkları Ali Kaya ve Özcan İldeniz’le cezaevinde görüşerek ifadelerinin alınması bekleniyordu. Ancak, son anda sürpriz bir gelişme yaşandı. Programda olmamasına rağmen sanık astsubayları Van Adliyesi’ne getirildi. Bunun üzerine Komisyon üyeleri AK Partili Başkan Musa Sıvacıoğlu başkanlığında adliye binasına geçerek sanık subayların ifadelerini aldı.

Yaklaşık 5 saat adliye binasında kalan komisyon üyeleri çıkışta basın mensuplarının görüşmenin neden uzadığı ile ilgili sorulara Başkan Sıvacıoğlu, “Sabah verilen program dışında kimse ile görüşmedik. Görüşmelerimizde ifadeler bir yandan da yazılıyor. Arkadaşlarımız akıllarına takılan soruları sordular.” şeklinde cevap verdi.

Savcı Ferhat Sarıkaya ile görüşmelerinin olup olmadığı yönündeki sorulara ise Sıvacıoğlu, “Hayır. Görüşmedik. Sadece tutuklu subaylar görüştük.” dedi. Savcı Sarıkaya ile karşılaşıp karşılaşmadıkları yönündeki sorulara Sıvacıoğlu’nun cevabı ‘hayır’ oldu.

Öte yandan ifadeleri alınan sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz yine adliyenin arka kapısından, sıkı güvenlik önlemleri altında çıkarıldılar. Jandarma, zırhlı aracının arka kapısını bina kapısına dayayarak basına görüntü vermemeye çalıştı.

Komisyon üyeleri geceyi Van’da geçirecek. Üyelerin, yarın helikopterle Hakkari’ye geçerek burada çalışmalarına devam etmesi bekleniyor.