Şemdinli sanığı Tanju Çavuş konuştu

Şemdinli'de kalabalığın üzerine rastgele ateş ederek bir kişinin ölümüne bir kişinin de yaralanmasına sebep olduğu iddia edilen uzman Tanju Çavuş'un yargılanmasına Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'ne bugün başlandı.

Duruşmada Tanju Çavuş’un üç çocuğu, eşi Sevil ve olay yerinde olduğu belirtilen beş kişi dinlendi. Duruşmada Tanju Çavuş’u emekli binbaşı hakim Orhan Çelen savunurken, müştekileri Van ve Hakkari Barosu’na bağlı 14 avukat savundu. Saat 11.30 da başlayan duruşma 16.30’da 15 dakika ara verildi. Duruşma müşteki avukatlarının mahkemenin görevsizlik talebi görüşülerek ret edildi.

Sanık Tanju Çavuş, mahkemeye 11 sahifelik savunmasını yaptıktan sonra sözlü olarakta özetledi. Çavuş, “Eşim ve çocuklarımla birlikte 8 Ocak günü Van’a gittik. Eşim rahatsız olduğu için Kadın Doğum Uzmanı Cenk Tan’a götürdüm. Oradan da Hayat Hastanesi’ne sevk edildi. O gün Van’da alışverişimizi yaptık, geceyi otelde geçirdik. Ertesi günü de yani 9 kasım günü, saat 13.30 sıralarında Şemdinli’ye gitmek üzere Van’a hareket ettik. Şemdinli’ye girerken girişteki polis kontrol noktasında 70- 80 kişilik bir kalabalığın olduğunu gördüm ve dumanlar yükseliyordu. Ne olduğunu anlayamadık. Şemdinli ilçesine geldiğimizde yola barikatlar kurulmuş, yüzü maskeli ve ellerinde uzun namlu silahlı kişiler vardı. Barikatın kenarından geçerek Ziraat Bankası’nın yanına kadar geldik. Burada da kalabalık bir grup daha vardı. Bu sırada bizi geçen bazı kişiler, kalabalığa bir şeyler söyledi. ‘Tanju Çavuş geliyor’ diye sesler duydum. Kalabalıktan yüzü maskeli ve ellerinde uzun namlulu silahlı bazı şahıslar üzerimize doğru gelerek aracın camını kırdılar. Çocuklarımı kollarından tutarak dışarı almak istediler. Bu sırada eşim çok korkmuştu. Bizi öldüreceklerini düşündüm. Ben de eşimi, çocuklarımı ve kendimi korumak için hedef seçmeden havaya ateş açtım. Kalabalık dağılınca ben de ilerliyerek askeriye nizamiye kapısına kadar geldim. Oradaki nöbetçi bizim durumumuzu biliyor, onun da tanık olarak dinlenmesini istiyorum. Yüzü maskeli olan kişilerin terör örgütü elemanı olup olmadığını bilmiyorum, ancak grup içinde ateş edenlerin yüzü maskeli olduğunu biliyorum.” dedi.

Olayda hayatını kaybeden Ali Yılmaz’ın ailesine başsağlığı da dileyen Tanju Çavuş, kimseyi hedef seçmediğini, böyle bir olayın olmasını istemediğini ve canını kurtarmak için ateş açmak zorunda kaldığını savundu.

Müşteki avukatlarından Naim Geylani, “Olay günü yolda gelirken Uzman Çavuş, Ümit Evcil’i aradınız mı, siz sivil giyimliydiniz ve aracınız da sivildi. Kalabalık sizi nerden tanısın, neden başka yoldan değilde kalabalığıın içinden geçtiniz?” şeklindeki sorusuna karşılık Tanju Çavuş, yolda kimseyi aramadığını belirterek, 4 yıldır görev yaptığı Şemdinli’de bütün esnaflardan alışveriş yaptığını ve herkesin kendisini tanıdığını söyledi.

Tanju Çolak’ın eşi Sevil Çavuş da eşinin ifadesine benzer şeyler söyleyerek, ilçe girişindeki polis noktasına geldiklerinde panzerlerin ve polislerin olmamasının dikkatini çektiğini söyledi. Sevil Çavuş, “Yüzü maskeli insanlar vardı, bağırıp çağırıyorlardı. Devlet aleyhine slogan atıyorlardı. ‘Acımayın, öldürün’ diyorlardı. Camı kırarak çocuklarımı almak istediler. Beni itelediler. Saçımı çektiler. Bu sırada ben bağırdım. Eşim de ateş açtı. Arabanın farlarını yakarak süratli bir şekilde lojmana kadar gittik. Burada da askerler bize silah doğrulttu. Çünkü plakamız sivildi, bilmiyorlardı.” şeklinde ifade verdi.

Olay yerinde bulunan tanıklardan Hamza Arslan ise, “Olayın meydana geldiği yerde Cumhuriyet Savcısı araç üzerinde inceleme yaparken biz de orada bekliyorduk. Polis noktasından izli mermiler geçiyordu. Bu arada Tofaş marka bir araç kalabalığın olduğu yerden geçerek ateş açtı. Bazıları ‘Tanju Çavuş geliyor’ diye bağırdılar.” dedi.

Tanıklardan Nihat Uysal ise, aracın ön tarafında bir, arka tarafından ise üç kişi oturduğunu ancak bu şahısları tanımadığını ifade etti. Diğer tanıklar ise, “Araçta biri önde biri de arkada iki kişi bulunuyordu ve bunların yüzünü görmedik. Ancak kalabalığın içerisinden bazıları Tanju Çavuş geldi diye bağırdı. Yüzü maskeli insanlar yoktu. Yolu kapatacak derecede insan da yoktu. Kalabalık sadece savcının incelemesini takip ediyordu. Olay yerinden geçen Tofaş marka araç, sağa sola ateş ediyordu. Araçta Tanju Çavuş’un ailesi yoktu.” diye ifade verdi.