‘Şemdinli sürecinden en çok PKK yararlandı’

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Şemdinli olayıyla başlayan süreçten en çok PKK'nın yararlandığını ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne zarar verdiğini belirtti.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, TBMM eski Başkanı Ferruh Bozbeyli, Devlet eski Bakanı Vehbi Dinçerler, Ulaştırma Eski Bakanı Enis Öksüz, Demokraside Birlik Vakfı Onursal Başkanı Mehmet Bozdemir ve Emekli General Korkmaz Tağma’nın öncülük ettiği ‘İnsani Değerler Derneği’ projeleri konusunda görüş alışverişinde bulundu. Ancak görüşmeye TBMM eski Başkanı Ferruh Bozbeyli ve Devlet eski Bakanı Vehbi Dinçerler şehir dışında olmaları nedeniyle katılamadı.

Mehmet Bozdemir, Türkiye’de en büyük eksikliğin sivil toplum örgütleri olduğunu ve oluşturulacak sivil toplum kuruluşuna en önemli başlık olarak da insani değerleri gördükleri için ‘İnsani Değerler Derneği’ adını verdiklerini söyledi. Muhsin Yazıcıoğlu da insanı merkeze alan, insanın mutluluğunu esas alan bir düzene ihtiyaç olduğunu ve sevgiyi, barışı, dostluğu ve kardeşliği öne almak gerektiğini söyledi. Yazıcıoğlu, amacı insan olan, insana hizmet olan ve amacı insanların kaynaşması olan bu oluşumu heyecanla karşıladığını ifade etti.

Şemdinli iddianamesini hazırlayan Savcı Ferhat Sarıkaya’nın meslekten ihraç edilmesi ile ilgili soruyu cevaplandıran Muhsin Yazıcıoğlu, savcının görevden alınmasının gerekçelerini tam olarak anlayamadığını belirtti. Yazıcıoğlu, “Sayın savcının bir iddianame hazırlamış olması tamamen meslek hayatından el çektirilecek kadar bir cezayı gerektirir mi bunun gerekçelerini tam olarak anlamış değilim” dedi.

Yazıcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye terörle mücadele eden bir ülke. Terörle mücadele ederken bir zaafiyete uğramak terörle mücadele eden güvenlik güçlerimizin morallerini bozmak ve terörün toplumsallaşması, siyasallaşması ve uluslararası himaye bulmasına yol açacak faaliyetlerde teşebbüslerde bulunmamak gerekiyor. Sanki Şemdinli olayıyla başlayan ve iddianameye kadar devam eden süreçte bir provokasyonla karşı karşıya Türkiye. Bu provokasyonun neresinde kim istismar edildi? Kim provokasyonun tam ortasında duruyor? Kim aktörlük yapıyor? Doğrusu belirsiz hale geldi. Kim yararlandı diye sorarsanız bence Şemdinli olayından başlayarak devam eden bu süreçten PKK yararlandı en çok onlar faydalandı. Kimin işine yarıyorsa provokasyon oradan gelir. Kendi işine yaramayan şeyi niye provoke etsin. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne zarar vermiştir bu süreç. Türkiye’yi yıpratmıştır. PKK’yı güçlendirmiştir. PKK’ya moral vermiştir. PKK’nın uluslararası arenada istismar edeceği konular artmıştır.”

Yazıcıoğlu, olayların ABD’nin Irak’tan sonra Suriye ve İran’ın üzerine yürüyeceğini açıkça ifade ettiği, Irak’ın kuzeyinde yapay suni bir devletin oluşturulduğu bir dönemde meydana geldiğini ve tam da bu üçgende böyle bir provokasyonla karşı karşıya olduğumuzu söyledi. Yazıcıoğlu, “Burada hedef sıcak bir ortama bölgemiz girdiğinde Türkiye’nin etrafındaki olaylara müdahale edemeyecek şekilde iç sorunlarla karşı karşıya olmasını istiyorlar. Dışarıdan gelebilecek dayatmalara karşı direnemeyecek ve diz çökecek durumda olmasını istiyorlar” dedi.

Terör örgütünü daha masum gösterecek bir takım olaylar geliştirildiğini belirten Yazıcıoğlu, Türkiye’nin yasadışılığa kaydığını, terör örgütlerinin çok da tahrikkar olmadıklarını aksine sanki bütün eylemlerin arkasında devlet varmış gibi bir imaj oluşturulduğunu ifade etti.

Yazıcıoğlu, “Yargının, yürütmenin ve yasamanın bağımsızlığı savunan birisiyim. Yargı yürütme yasama erkleri gerçek anlamda bağımsız olmalı. Ancak şu anda Türkiye de böyle bir durumun söz konusu olmadığını da biliyoruz. Kim yargıya müdahale ediyor. Herkes yargıya müdahale ediyor. İktidar da ediyor. Muhalefet de ediyor. Her kesim yargıya müdahale ediyor işine geldiği zaman. Kim siyasete müdahale ediyor. İşine geldiği zaman herkes siyasete müdahale ediyor. Asıl olan yargı, yürütme ve yasama erklerinin yani kuvvetler ayrılığının yerli yerine oturtulmasıdır” dedi.