Semdinli ve bölge halkini sag duyulu olmaya çagirdi

ISTANBUL - Adalet Bakani Cemil Çiçek, Semdinli'de ve sonrasinda meydana gelen olaylarin pesini birakmayacaklarini söyleyerek, bölge halkini sag duyulu olmaya davet etti.

Adalet Bakani Çiçek, TÜSIAD’in “Devlette Etikten Etik Devleti: Komu Yönetiminde Etik” konulu raporun Istanbul’daki tanitim toplantisina katildi. Bakan Çiçek, toplantiya verilen arada basin mensuplarinin sorularini yanitladi. Semdinli, Yüksekova ve ardindan Hakkari’de meydana gelen olaylarla ilgili olarak adli sorusturmanin baslatildigini hatirlatan Çiçek, ayirca idari sorusturmanin da yürütüldügünü dile getirdi. Çiçek, “Olaylari bütün çiplakligiyla bütün yönleriyle ortaya çikarilmasi için, suç isleyen kimse kimlerse bunlarin adalete teslimi konusunda her türlü çabayi gösterecegiz. Her türlü kararliligi ortaya koyacagiz. Bu konuda bizlere düsen görevler oldugu kadar o bölgedeki toplum önderlerine, sivil toplum kuruluslarina da görevler düsmektedir. Eger bu ülkede huzur istiyorlarsa, baris istiyorlarsa buna hepimizin katki saglamasi gerekir.” seklinde konustu.

Bir basin mensubunun “Bölgedeki olaylarin Türkiye geneline yayilma ihtimali var mi?” sorusu üzerine Cemil Çiçek, hükümetin üzerinde en çok durdugu konunun Semdinli olaylari oldugu yanitini verdi. Bakan Çiçek, adli, idari sorusturmalarin haricinde AKP ve CHP’nin temsilcilerini bölgeye göndererek olayi ayrintili olarak inceledigini dile getirdi.

Çiçek, “Bu konularda herhangi bir karanlik nokta kalmasin. Kamu vicdanini rahatsiz edecek bir durum kalmasin. Geçmiste meydana gelmis bazi olaylardan kaynaklanan tereddütler, bu olaylar vesilesiyle olusmamasi için iki parti meclis arastirmasi önergesi vermistir. Bu arastirma önergileri büyük ihtimal önümüzdeki hafta kabul edilmesinin ardindan arastirmalar meclis çatisi altinda gerçeklestirilecek. Adli ve idari sorusturmanin haricinde meclis de konuyu ele almis olacak. Ayrica hür basin var. Dolayisiyla bu ülkede yapilan hersey kamunun önünde cereyan ediyor. Bu nedenle eger bir kisim insanlarin bir kisim eylemleri ortaya koymasindaki gerekçe ‘bu isler kapatiliyor kapatilacak’ tarzindaki bir noktadan hareketleyse bu dönem hiçbir seyin kapatilmayacagi bir dönemdir. Bunu çok açik olarak ifade ettik. Bu konuda her türlü kararlilik var. Maksat bu degilse bunu vesile yaparak eylem koymak ise buna karsi hepimizin bir tavir sergilemesi lazim. Bu iddiayi vesile kilarak kamu binalarini taslayan, güvenlik güçlerine karsi haksiz fiillerde bulunan kesimlere karsi ortak tavir koymamiz gerekir.” diye konustu.

Bu olaylarda basina da görev düstügünü belirten Bakan Çiçek, haberlerin sorumluluk içerisinde yapilmasi gerektigini söyledi. Çiçek, “Türkiye’deki bir kisim terör örgütleri, kendi propaganlarini yapabilmek için bazi eylemler ortaya koymaktadir. Eger biz bunlari oldugundan fazla gündemde tutarsak, bunlari hergün en önemli olay kabul edip içerde ve disarda kullanir isek, onlarin amacini gerçeklesmis oluruz. Haber verme özgürlügü ve haber verme hakki konusunda birsey söylemiyorum.” diye kaydetti.

Çiçek, Türkiye’nin barisindan, huzurundan, istikrarindan rahatsiz olan bazi kesimlerin bulunduguna isaret ederek, terör örgütlerini kendi hedefleri dogrultusunda kullandigini ifade etti. Bakan Çiçek, “Kamu malini yakarak, kimseye zarar veremezler. Kendi devletlerine kendi toplumlarina zarar verirler.” seklinde konustu. Bakan Çiçek, toplumsal duyarlilik içerisinde konunun ele alinmasi gerektigini belirterek, sorunun çözümünde herkesime sorumluluklar düstügünü hatirlatti.