Semdinli’de cenaze gerilimi

HAKKARI - Semdinli olaylarini protesto gösterisinde ölen 3 kisi topraga verildi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, Semdinli olaylarini protesto için düzenlenen gösterilerilerin çatismaya dönüsmesi ve 3 göstericinin ölümüyle baslayan gerginlik sürüyor. Çatisma’da ölen Islam Bartin, Ergin Mengeç ile Abdülhalik Geylani dün binlerce kisinin katildigi törenle topraga verildi.

Sari, kirmizi ve yesil renkli bezlerle örtülü tabutlar tasinirken bölücü örgüt lehine sloganlarin atildigi tören sirasinda iki F-16 savas uçagi ilçe semalarinda alçaktan uçus yapti.

Gece taciz atesi açildi

Eylemler sirasinda adeta savas alanina dönüsen ilçede, güvenlik güçleri önceki gece alarma geçti. Zirhli araçlarin destekledigi polis ve askerler, hükümet konagi ve emniyet müdürlügünün bulundugu yerleskeyi korumak için geceyi tetikte geçirdi. Buna karsin, havanin kararmasinin ardindan ilçenin bazi bölgelerinden güvenlik kuvvetlerine yönelik taciz atislari yapildigi ögrenildi.

Bu olaylar nedeniyle halkin huzursuzlugu dün sabah da sürdü. DTP Yürütme Kurulu Üyesi Selim Sadak ile Hakkâri Belediye Baskani Metin Tekçe, olay çikmasini önlemek için vatandaslarla görüstü.

Bartin, Mengeç ve Geylani için ilk tören DEHAP Ilçe Baskanligi önünde gerçeklestirildi. Alani dolduran binlerce kisiye seslenen Sadak, kepenk kapatma eylemine son verilmesini, ögrencilerin okullarina gitmesini istedi.

Nüfus cüzdanli protesto

Sadak ve Tekçe’nin mesajlari etkili olurken, sik sik “HPG, milisine sahip çik”, “Roj TV bizimdir, kapatilamaz” sloganlari atildi. Nüfus cüzdanlarini havaya kaldiran bazi kisiler ise “TC kimligi istemiyoruz” diye bagirdi. Alana yaklasik 500 metre uzaklikta bulunan güvenlik güçleri protestoculara müdahalede bulunmadi.

Çevre il ve ilçelerden gelen vatandaslarin da yer aldigi kalabalik, törenin ardindan Akalan köyü mezarligina gitti. PKK flamasi açilan yürüyüse katilanlarin tamami, her iki eliyle zafer isareti yapti. Bazi evlerin duvarlarinda ise “Kürtler ayaga”, “Danimarka’ya selam” yazilari görüldü.