Semdinli’de gergin bekleyis sürüyor

HAKKARI - 3 gün önce meydana gelen olaylardan sonra gergin bekleyis sürerken DEHAP'li yöneticiler vatandaslarin provokasyona gelmemeleri ve provokasyon yapmak isteyenleri engellemeleri konusunda uyarida bulundu.

Sari, “Yürüyüs yapacagimiz yolun üzerinde bulunan kamu binalari ve okullarimiza yönelik kesinlikle herhangi bir saldiri olmasin. Binalar ve okullar Semdinlilerindir. Bu konuda herhangi bir taskinlik yapanlar uyarilsin.” dedi.

Sari, Cihan’a yaptigi açiklamada, Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in olaylarin üstüne gidilmesi yönündeki açiklamalarini taktirle karsiladiklarini, ancak bunun açiklama ile sinirli kalmamasini istedi. Halkin sagduyulu olmasi için belediye baskanlari ve parti yöneticileri ile iki gündür birlikte çalistiklarini dile getiren Sari, “Bizim ve Semdinli halkinin göstermis oldugu tepki demokratik bir tepkidir. Bu tepkilerin amacinin disana çikmamasi için çaba içerisindeyiz. Ancak yetkililer konu ile ilgili simdiye kadar bir açiklama yapmamistir. Bu durum halki gerginlige itmektedir.” seklinde konustu.

Mesut Ötengin isimli vatandas ise, iki gün önce meydana gelen olayla ilgili bombayi pasaja atan kisinin olay yerinden kaçarak 50 metre uzakliktaki bir araca binmeye çalisirken vatandaslar tarafindan yakalandigini ifade ederek, “Kaçan kisi araca binince vatandaslar bunu araçtan çikardi. Araçta bulunan iki kisiden biri araçtan çikarak bagajda bulunan kalesnikof silahi almak istedi. Bu arada 1 kisi bagajda bulunan bir sarjörü sahsin kafasina vurdu. Bombayi atan kisiyi emniyet güçleri olay yerinden uzaklastirirken, bir kisiyi kendi imkanlariyla kaçarak yaklasik 100 metre ilerdeki askeri tabura gitti. Digeri de olay yerine gelen askerler tarafindan kaçirildi.” dedi.

Askeri taburun alt kisminda sivil giyimli biri ile bir vatandas arasinda geçen konusmada bir kisiyi emniyetin aldigini, diger iki kisinin ise jandarmada oldugu söylenildi.

Vali Erdogan Gürbüz ise dün aksam yaptigi açiklamada gözaltinda bir kisinin oldugunu dile getirmisti. Vatandaslar olay yerinde 3 kisinin oldugunu, diger iki kisinin akibetinin ne oldugunu, bu konuda halkin aydinlatilmasi gerektigini söylemislerdi.