Semdinli’de vatandaslarin yasam hakki ihlal ediliyor

Ilçeye giris ve çikislarda güvenlik açisindan zorluklar yasadiklarini ifade eden Bildirici, ilçeye gittiklerinden ilk gözlemledikleri olayin ilçede gruplar tarafindan ateslerin yakilmasi ve güvenlik güçlerinin bulunmamasi oldugunu vurguladi.

Ilçede çesitli kamu kurum ve kuruluslarinin temsilcileriyle görüstüklerini, olayin meydana geldigi yerde incelemelerde bulunduklarini ve görgü taniklariyla konustuklarini kaydeden Bildirici, yaptiklari görüsmeler neticesinde bir rapor hazirladiklarini vurguladi.

Bildirici, ”Ilçede meydana gelen patlamada vatandaslarin yasam hakki ihlal ediliyor, vücut bütünlügüne saldirilar oluyor ve mülkiyet hakki zarar görüyor. Olaylar sonrasinda güvenlik güçlerinin olayin saniklarini serbest birakmasi ve sonrasinda yakanlamasi halkin kamu otoritesine olan güvenini yitirmesine neden olmustur. Bu güvenin yeniden tesis edilmesi kamu mekanizmasinin ivedi bir sekilde harekete geçirilmesiyle mümkündür.” diye konustu.

Ilçedeki incelemelerde adini vermek istemeyen bir vatandasin, olayin meydana geldigi yerde aracin içinden silah ve patlayci maddeler ve olayin yasandigi yerin krokisinin bulundugunu gördügünü bildiren Bildirici söyle konustu: ”Ilçede yasanan olaylar bir takim sorulari gündeme getiriyor. Bu nedenle olayi arastirmak için Meclis tarafindan bir komisyon kurulmasi gerekiyor. Aski takdirde delillerin karartilmasi ihtimali oldukça yüksektir. Ayrica Ilçe Savcisi bu olayin tek basina üstesinden gelemedigi ihtimali dogrultusunda Adalet Bakanligi’nca baska bir savci atanmasi gerekiyor.”