Semdinli’de yasanan olaylar Taksim’de protesto edildi

ISTANBUL - Çesitli sivil toplum kuruluslari ve siyasi partilere üye yaklasik 150 kisilik grup, Semdinli'de yasanan olaylari protesto etti.

“Semdinli failleri açiklansin”, “JITEM lagvedilesin” yazili pankartlar açan grup, “Katil devlet hesap verecek”, “Kahrolsun MIT, CIA, Kontr Gerilla”, “Semdinli halki yalniz degildir” seklinde sloganlar atti.

Insan Haklari Dernegi Istanbul Il Baskani Eren Keskin, Semdinli’deki olaylarin failinin devletin içindeki Öz Harp Dairesi’ne bagli kontrgerilla teskilatinin oldugunu iddia etti. Keskin, çözüm için sorunun adinin dogru konulmasinin gerektigini belirtti. IHD Onursal Baskani Akin Birdal da Türk demokrasi tarihinin önemli bir dönemeçten geçtigini söyledi. Birdal, devlet içersine çöreklenmis hukuk disi çeteler oldugunu ileri sürerek Semdinli’deki olaylarinin sorumlularinin da bunlar oldugunu öne sürdü. Birdal, provokatif olaylarinin bu bölgede uzun süredir devam ettigini sözlerine ekledi.

IHD Istanbul Subesi Temsilcisi Hülya Sener, Demokratik Toplum Partisi Cevat Kavak, KESK Temsilcisi Dursun Yildiz ve EMEP Temsilcisi Mehmet Kiliçarslan da birer konusma yapti.

Çevik kuvvet polisi açiklama sirasinda Taksim Gezi Parki çevresinde genis güvenlik önlemi alirken, polis helikopteri de havadan bölgeyi kontrol etti.

Grup açiklamanin ardindan olaysiz dagildi.