Semdinli’de yasanan olaylar Van’a da yansidi

VAN - Hakkari'nin Semdinli ilçesinde yasanan olaylarin Van'a yansimamasi için genis güvenlik önlemleri alindi.

Göç-der, KESK Van Subeler Platformu ve Dehaplilar pankartlar açarak sloganlar atmaya basladi. Abdullah Öcalan pankartlari havaya kaldiran grup”biji srok apo,” sloganlari atti.

VanGöç-Der Yönetim Kurulu üyesi Semdinli’de yasanan olaylari protesto etmek için basin açiklamasi yapti. Basin açiklamasinda; Semdinli’de yasanan olaylar yillar önce Susurlukla ortaya çikan devlet içindeki derin güçlerin halen kendini korudugu ve Türk ve Kürt halklari arasinda çatismali ortamin derinlestirmek istedigi konularina deginildi.

Yapilan basin açiklamadan sonra Göç-Der Yönetim kurulu üyesi Veli Avci , gruba dagilmalari konusunda seslendi. Ancak yüzü kapali pravakatörler ordaki grubun dagilmasini önleyerek yürüyüslerini sürdürdü.

Emniyet Müdürlügü ekiplerinin aldigi güvenlik önlemlerine dogru yürüyüsünü devam ettiren grup yapilan anonslari dinlemedi. Emniyet panzerlerini geçen grup molotof kokteylini atmaya baslayinca arbede çikti. Polis araçlarina atilan molotof kokteyleri esnasinda esnaflar kepenk kapatti.

Çevredekilerden destek isteyen gruba yardim gelmeyince olaylarin büyümeside önlenmis oldu. Atilan molotof kokteyli ile birkaç polis araci yanarken bir çok araçta taslanarak camlari kirildi. Daha sonra gruptakilerin pesine takilan emniyet güçleri teker teker toplayarak gözaltina aldi. Ilk belirlemelere göre suana kadar gruptan 21 kisi gözaltina alindi. Van’in bütün caddeleride genis güvenlik önlemleri alinmis durumda. Olasi bir olayin yasanmamasi için aksama saatlerine kadar önlemler alinacagi bildirildi.