Semdin’lideki Incelemeler Bitti

HAKKARI - TBMM Insan Haklari Komisyonu Baskani Mehmet Elkatmis ve beraberindeki komisyon üyeleri Semdinli ilçesindeki incelemelerini tamamladi. Heyet, Yüksekova'ya geçti.

Dün geceyi Semdinli Ögretmenevi’nde geçiren TBMM Insan Haklari Komisyonu üyeleri sabah erkenden Belediye Baskani Hursit Tekin ile basina kapali bir görüsme yapti. Baskan Tekin’in bölgenin sorunlarini dile getirerek halkin egitim seviyesinin düsük olmasinin sorunlarin çözümünü zorlastirdigini dile getirdigi ögrenildi. Heyet, ilçe merkezinde 67 kisinin yaralandigi ve Ramazan Bayrami öncesinde patlayan ancak halen enkazin kaldirilmadigi cadde üzerinde inceleme yapti. 5 askerin, Agustos ayinda bomba ile tuzaklanmis kapali bir poseti açarken hayatini kaybettigi yeri de gezen heyet, son bombalama hadisesinin yasandigi Umut kirtasiyeyi ve pasaji dolasti. Burada yetkililerden ve vatandaslardan bilgi alan heyet, beraberinde Semdinli Belediye Baskani Hursit Tekin ile birlikte Ilçe Jandarma Komutanligi’na giderek incelemelerini sürdürdü. Bir pastanede oturup ilçede bulunan parti teskilat baskanlari ile görüsen heyetin korumasini asker ve polis güvenlik güçleri sagladi.

Komisyon Baskani Elkatmis, “Su anda arastirma safhasindayiz, açiklama yapamayiz” diyerek sorulari cevapsiz birakti.

Semdinlili bir vatandas Dursun Ötengin, gazetecilere, “Türk-Kürt kardestir. Bu olaylarin olmamasini istiyoruz. Ayrim gayrim yapsak evlatlarimizi askere göndermezdik. Bu olay Susurluk gibi kapatilmasin. Bu arastirma, gelen heyetler bizi çok sevindirdi. Meclis’ten, devletten beklentimimiz bu olayin aydinlatilmasidir.” dedi.

Insan Haklari Komisyonu incelemelerini tamamlayarak helikopterle Yüksekova’ya hareket etti.