‘Semdinli’deki olay yargiya intikal etti’

ISTANBUL - Içisleri Bakani Abdulkadir Aksu, Istanbul Emniyet Müdürlügü'nü ziyaret etti.

Aksu, toplanti sonrasi basin mensuplarinin sorularini yanitladi. Semdinli’de yasananlarin münferit bir olay olup olmadigi sorusuna Aksu, “Olay yargiya intikal etti. Hazirlik sorusturmasi devam ediyor. Olayi incelemek üzere iki müfettis gönderdik. Partimiz de bir heyet gönderdi. Tüm incelemeler bittikten sonra konusabiliriz.” dedi.

Semdinli’deki olaylar sirasinda DYP Genel Baskani Mehmet Agar’i cep telefonundan arayarak yardim isteyen polis memurunun açiga alindigi iddialarinin hatirlatilmasi üzerine Aksu, “Açiga alinan birsey yok.” yanitini verdi.

Istanbul’un asayis, güvenlik ve trafik basta olmak üzere bütün sorunlarini ele aldiklari faydali bir toplanti yaptiklarini söyleyen Bakan Aksu, “Suç, suçluluk birer sosyal hadisedir. Hükümet olarak hadiseyi bir bütün olarak ele aliyoruz. Interpol kayitlarina göre gerçekten ülkemiz dünyanin en güvenli ülkelerinden biri. Metropoller arasinda Istanbul da güvenli bir kent. Isbirligi yaptigimiz uluslarasi kuruluslar Türkiye’nin suçla mücadelesini takdirle karsiliyor.” dedi.

Organize suç örgütlerinin faaliyetlerine dikkat çeken Aksu, çocuklarin kullanildigini anlatarak bu yönde çalismalarin sürdügünü dile getirdi. Bakan Aksu, MOBESE sistemi ile simdiye kadar 503 çalinti aracin tespit edildigini, korsan eser satanlarin tespit edilerek yakalandigini ve toplumsal olaylarda çesitli suçlardan aranan 475 kisinin tespit edildigini söyledi.

Istanbul’un sorunlarina yönelik en büyük sikintinin yeterli personelin bulunmamasi oldugunu söyleyen Aksu, bu sikintiyi gidermek için çalistiklarini belirtti. Aksu, toplumsal olaylarda bati ülkelerinde kullanilan araç ve gereçlerden temin etmeye çalistiklarini belirtirken, 113 adet BMW marka motosiklet alinacagini ve bunlarin asayis ve trafik hizmetleri için kullanilacagini açikladi.