Şemdinli’den daha ağır itiraf

Bilgisayar korsanı Yunus Harputlu'nun Meclis Komisyonu'na yaptığı itiraflar dehşet uyandırdı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın sitesinin güvenlik duvarını kırarak dünyaya adını duyuran Yunus Harputlu, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na verdiği yazılı ifadede çarpıcı iddialarda bulundu. Bilişim konusundaki uzmanlığının ortaya çıkmasından sonra bazı askerlerin kendisine ‘bizimle çalış’ teklifinde bulunduğunu ileri süren Harputlu, Binbaşı B.Ş’nin istekleri doğrultusunda birçok kişi ve kurumun bilgisayarlarına girip özel bilgilerini ele geçirdiğini, bu bilgilerin ise binbaşı tarafından 3 İsrailliye satıldığını öne sürdü. Bu askerlerin Atabeyler çetesi ile ilişkisinin olduğunu ileri süren Harputlu, “Eğer bu çete ortaya çıkarılmasaydı, Güneydoğu’da çok üzücü olaylar olacak ve PKK’nın üstüne atılacaktı. Atabeyler’in direkt hedefi Başbakan’dır. Hakkari’de 3 Mayıs’ta okul servisine yönelik patlama bu grup tarafından gerçekleştirildi” iddiasında bulundu.
BİZİMLE ÇALIŞ TEKLİFİ

Harputlu “bankaların hesaplarıyla oynama, kurum ve kuruluşların web sitelerini kontrol etme, mail kırma” gibi suçlardan dolayı basında haber olmasının ardından bilişim konusundaki uzmanlığının ortaya çıktığını ve 1 astsubay ile 1 uzman çavuşun kendisine ‘iş’ teklif ettiğini ileri sürdü. İfadesinde askerlerin yaptığı teklifi kabul ettiğini belirten Harputlu, B.Ş. isminde bir binbaşının yanına götürüldüğünü ve binbaşının kendisinden “başkalarına ait özel bilgisayarlar, kurum, kuruluş, dernek parti vb. yerlerin bilgisayarlarını uzaktan kumanda sistemi ile kontrol edip, elde olan bilgileri kopyalamak, kişilerin şahsi maillerini kontrol edip, yer tespiti yapmak, kendisine ve personeline finansman sağlama, suçlularla yapılan pazarlıklarda kişilerin hesaplarında istenilen miktarda para gösterme ve teyit alma, C-4 patlayıcının notebook (diz üstü bilgisayar) üzerinde kontrol edilerek fünyenin patlatılması, askeri birliklerde kullanılan bilgisayarların uzaktan takibi ve bilgilerin kopyalanması, bilgisayar aracılığıyla dinleme” gibi hizmetler istediğini ileri sürdü.

Harputlu, binbaşı ile tanıştırıldıktan sonra Tunceli Hozat Tugay Komutanlığı’na götürüldüğünü ve burada da sahte belgeler düzenlenerek ilgili komutanlara Telekom görevlisi olarak gösterildiğini öne sürdü. Yunus Harputlu, tugayda tek tel üzerinden 64 bitlik ibekçi (güvenlik duvarı) kullandığını belirterek, “Şu anda da oradaki tüm bilgisayarlar dışarıdan kontrol altında olup, tüm bilgiler ve haberleşme sistemleri kopyalanmaktadır. Binbaşı B.Ş bunu para karşılığında kod adları Lena (bayan) Alexander (erkek) Landy (bayan) olan 3 İsrail asıllı kişiye pazarladı. Tüm bu bilgiler bir notebook üstünden PCI slot kart ve connect kart ile sağladım. Bu çalışma sürem içerisinde B. Binbaşı bu kişilerle e-mail yoluyla haberleşiyordu” iddiasında bulundu.

BAŞBAKAN’A SALDIRACAKLARDI

Harputlu kendisinden yararlanan askerlerin Başbakan’a C-4 ile saldırmayı da planladıklarını ileri sürdü. Harputlu’nun ifadesinde bu konuda şu bilgiler yer aldı: “Benden C-4’lerin (12 adet) notebook üzerinden cep telefonu düzeneği ile konferans görüşmesi yapılacak aynı anda 2’şer saniye arayla patlayacak bir uzaktan kumanda sistemi istediler. 6 aylık bir çalışmadan sonra bu sistem oluşturuldu. Bu sistemi Ankara’da başbakanlık, bakanlık, yargı yerlerinde kullanacaklar. C4’ler askeri mühimmat deposundan sağlanıyor.”

Bombalı düzeneklerin hâlâ sorunsuz olarak çalıştığını belirten Harputlu, bu düzeneklerin Ankara’da başta Başbakan olmak üzere bakanlara karşı kullanılmak için hazırlandığını ileri sürdü. Harputlu ifadesinde kendisine emir verenlerin komutanlarının emirleriyle hareket etmediklerini de ima etti.

ATABEYLE BAĞLANTILI

Harputlu, kendisini kullananların Atabeyler çetesi ile ortak hareket ettiğini de iddia ederek “Atabeylerle bağlantılıdırlar. Mail ihbarı aslında ‘oilisim44mynet.com’dan gönderilmiş ancak yönlendirme yapılıp, ‘hide TP programı’ ile yer ve TP tespiti emniyet tarafından yanlış alınmıştır. Binbaşı B. Atabey’lerin fiyaskoyla sonuçlanmasının sebebini şöyle açıklamıştır: ‘Emniyetin içerisinde Nur Cemaati’ne, Fethullah Gülen hocaya bağlı üst düzey yöneticiler var. Eğer bunlar yakalanmasaydı, Ankara ve Güneydoğu’da çok üzücü olaylar olacak ve doğal olarak PKK’nin üstüne atılacaktı. Atabeylerin direkt hedefi Sayın Başbakan’dır” dedi. Harputlu ifadesinde bu kişilerin ailesini öldürmekle tehdit ettiğini de öne sürdü.

Hakkari’deki patlama itirafçıların işi

Yunus Harputlu, Hakkari’de 3 Mayıs’ta okul servisine yönelik bombalı saldırı olayında patlayıcıların PKK itirafçılarına yerleştirildiğini, ancak kumandanın, onları yönlendirenlerin elinde olduğunu iddia etti. Harputlu, itirafçı tarafından bombanın Telekom altyapısı kullanılarak yerleştirdikten sonra Telekom kulübesi aracılığı ile patlatıldığını ileri sürdü. Harputlu, Diyarbakır’da DEHAP otobüsüne yönelik bombalı saldırının da aynı kişiler tarafından yapıldığını savundu. Asıl hedefin Özel Harekât Polis arabaları olduğunu kaydeden Harputlu, patlamanın zamanlaması konusunda yanlışlık yapıldığını iddia etti.

Bilişim suçları

28 yaşındaki Malatyalı hacker, evli ve bir çocuk babası. Harputlu, Kıbrıs Girne Amerikan Üniversitesi 3. sınıftan devamsızlık sebebiyle ayrılmış. Harputlu’nun çeşitli isimlere ait 158 adet kredi kartı oluşturmak suçlarından Malatya 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davası devam ediyor.

Askeri birliklerden gelen 15 bin YTL

Harputlu, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na verdiği bilgide kendisine Mayıs 2006’da Bingöl’den 5 bin YTL, Tunceli’den ise 2 ayrı havale ile 10 bin YTL yatırıldığını kaydetti. Komisyonun PTT Malatya Başmüdürlüğü ile yaptığı yazışma sonrasında sözü edilen havalelerin doğru olduğu ortaya çıktı. Komisyona gönderilen yazıda, Tunceli’den Ş.T.Ö. isimli şahsın 5 bin YTL, Tunceli Jandarma Komutanlığı’ndan M.G.’nin 5 bin ve Bingöl İl Jandarma Komutanlığı’ndan T.G.’nin ise 5 bin YTL’yi Yunus Harputlu adına havale gönderdiği bilgileri doğrulandı.

Savcılığa gönderildi

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, Yunus Harputlu’nun verdiği bilgileri Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Başsavcılık da dosyayı, Şemdinli olaylarının görüldüğü Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iletti. Mahkeme heyeti, dosyanın kapalı zarf içinde dava dosyalarının arasında yer almasına karar verdi.