Semdinlili gençler Barzani’nin bursuyla okuyorlar

SEMDINLI - Hakkari’nin Semdinli ilçesindeki olaylar ‘Susurluk’a’ benzetilince ilçe sakinleri de eylemlerini Susurluk eylemlerine benzetmeye basladi.

‘Bombali egitim istemiyoruz’ sloganlariyla ögrenciler dersleri boykot ediyor. ‘Bir dakika karanlik eylemi’ de yapmak istiyorlar; ancak ilçede sürekli elektrik kesilince bunu gerçeklestiremiyorlar. Ilçe gençleriyle konusuyoruz, gözlerinde öfke var. Bu olaylardan daha öncelikli sorunlarinin issizlik oldugunu söylüyorlar. Evet çogu üniversitede okuyor. Hangi üniversite mi? Ilçedeki yüzlerce genç Kuzey Irak’ta Selahaddin sehrindeki üniversitede okuyor. Türkiye’de lise mezunu olan ve Irak’a sinir olan yerlerde yasayan gençlere üniversiteler sonuna kadar açik tutulmus. Üstelik Barzani tarafindan aylik 100 dolar da burs ile ödüllendirilmisler. Türkiye’nin en uç noktasi Semdinli, Efkar ve Nergizin daglarinin arasinda huzur ariyor. Ilçe sakinleri sadece iki dagin degil kamu otoritesi ile PKK terör örgütünün de arasina sikismis. Insanlar 3 aydan beri Hakkari ve ilçelerinde yasanan 17 bombali saldiridan sonra 4 yildir terörden uzak yasadigi huzurlu günleri özlüyor.

Semdinli’de kalacak yer bulunmadigindan gece karanliginda 51 kilometre uzakta zenginligi ile göz kamastiran Yüksekova’da bir otelde kaldik. Ertesi gün erken saatte Semdinli’ye ulastigimizda ilçenin girisindeki polis noktasinin tahrip edildigini gördük. Ve daha ilginci bu noktaya büyük bir tahta üzerinde ‘PKK ve Apo arama noktasi’ yazilmis. Çocuklar ise harabede hiçbir seyden habersiz oyunlarina devam ediyordu.

Ilçenin tek caddesi konumundaki Cumhuriyet Caddesi’ne ulastigimizda yüzerli kümeler halinde insanlarin gösteri yapmak için beklediklerini gördük. Erkekler caddede bir asagi bir yukari yürürken etrafta kadinlar pek görünmedi. Gün isiginda yoksullugun rengi ilçede daha da net sekilde görülüyor. Polis ve jandarmanin bulundugu bölgeye barikatlar kurulmus. O gün Cevdet Selvi baskanligindaki CHP heyeti de ilçeye geldi. Her yerde kepenkler kapali hiç de yabanci olmadiklari bir eylem tarzi bu. Otoriteye böyle baskaldiriyorlar. Bir kisim esnaf ise terör örgütü korkusundan kepenk kapatmak zorunda kalmis. Olaylarin 3. gününde halk sokaklardaki barikatlari kaldirdi, esnaf kepenklerini açti. Ancak, çevre ilçelerde esnafin kepenk kapatma eylemi yaptigi duyulunca kepenkler yeniden indi. Esnaf, “Yüksekova’da dün kepenklerin indigini duyduk. Onlar bize destek olurken, bizim kepenklerimizi açip para kazanmamiz uygun olmazdi.” diye düsünüp zorunlu tatil yapti. Ilçede açik olan yerler sadece firinlardi. Semdinli yalnizca birkaç saat içinde tekrar hayalet sehir görüntüsüne bürünüyor. Basinin olaylara ilgisi ilçe halkini oldukça memnun etmis. Herkes gazetecileri misafir etmek istiyor. Olaylar aydinlanana kadar da ayrilmamasi için ellerinden geleni yapiyor. Buna eylemler de dahil… Ilçenin gelir kaynagi ise kaçakçilik… Mazot, seker, bugday kaçakçiligi. Ancak herkes bu ranttan istifade etmiyor. Ilçenin çogu yoksullukla savasiyor.