Şemdinlililer güne gergin başladı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde vatandaşlar güne gergin başladı.

Nevruz kutlamaları için DTP Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, Yüksekova’ya gelirken, Emniyet güçleri Şemdinli yolunda 3 ayrı noktada kimlik kontrolü yapıyor.

9 Kasım 2005 tarihinde yaşanan bombalama olayıyla birlikte ilçenin ismi ülke gündeminden düşmezken, Şemdinli’deki Nevruz kutlamalarının PKK’nın gövde gösterisi şeklinde geçeceği tahmin ediliyor.

Kutlamalar için Van ve ülkenin çeşitli yerlerinden vatandaşlar, Yüksekova’ya gelmeye başlarken, kontrol noktaları oluşturan güvenlik güçleri kimlik kontrolü yaparak Şemdinli’ye vatandaşları alıyor.

Sabah saatlerinden itibaren vatandaşlar ilçe meydanına inmeye başlarken, ilçedeki askeri lojmanlar, özel harekat araçları, emniyet gibi kurumlar ise Türk bayrakları ile süslendi. İlçe meydanında bekleyişlerini sürdüren vatandaşlar ise kutlamaların iptal edilmesinin yanlış olduğunu söyleyerek, iptalin ortamı daha da gerdiğini ifade etti.

DTP’liler, kutlama programının yerel yönetimin programıyla ayrı olduğunu ifade ederek, kendilerinin Nevruz’u kutlayacaklarını kaydetti.

DTP’lilerin bugün ilçe esnafını gezmeleri ve 9 Kasım’da patlama yaşanan Umut Kitabevi’ni hizmete açması bekleniyor.