Şemdinli’ye de Edirne’ye de aşığız

Başbakan Tayyip Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşanan terör olaylarının yılların ihmalinden kaynaklandığını, kendilerinin bu ihmali telafi etmek için çalıştıklarını söyledi.

Son dönemlerde tırmanan terörün, enstrümanları ellerinden alındığı için zafiyete uğramasından kaynaklandığını vurgulayan Erdoğan, “Biz Bahçerasaray’a da Şemdinli’ye de aşığız. Edirne’ye, Sinop’a, İç Anadolu’ya, Akdeniz’e, her yere Ege’sine, Batısına da sevdalıyız.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, partisinin Yerel Yönetimler Başkanlığı’nca ASKİ Spor Salonu’nda düzenlenen ‘21. Yüzyılın Kentleri İçin Büyük Buluşma’ konulu toplantıya katıldı. Burada konuşan Erdoğan’ın gündeminde yine terör konusu vardı. Terörle mücadelenin önemine değinen Başbakan, son dönemlerde terörün Türkiye’de varmak istediği bir hedef bulunduğunu ifade etti. Yıllarca, yol, sağlık hizmeti yeterli olmadığı için bölgenin geri kaldığını ifade eden Erdoğan, “Sen Güneydoğulusun, Doğulusun, Kürt olduğun için dışlanıyorsun.” denildiğini ve bu şekilde halkın istismar edildiğini söyledi. Terörün, bu istismar enstrümanlarından nemalanıldığını kaydeden Başbakan Erdoğan, “Bu nemalarını kaybettiler. Niye, Türkiye’nin dört bir yanında eğitim, sağlık gibi alanlarda çalışmalar var.” dedi. Van’a yaptığı bir ziyarette Bahçesaray Belediye Başkanı ile yaptığı sohbeti anlatan Erdoğan, bu ilçenin yolunun 11 ay kapalı kaldığını, halkın bu nedenle büyük sıkıntılar yaşadığını söyledi. Ancak iktidarları döneminde yolun yeniden yapıldığını, mağduriyetin giderildiğini kaydeden Başbakan, “Biz Bahçerasaray’a da Şemdinli’ye de aşığız. Edirne’ye, Sinop’a, İç Anadolu’ya, Akdeniz’e, her yere Ege’sine, batısına da sevdalıyız. 780 bin kilometrekareye sevdalıyız. Bu böyle biline…” diye konuştu.

Erdoğan, partisi hakkında ‘Ali Dibo Düzeni’ olarak isimlendirilen yolsuzluk iddialarına da yer verdi. Anamuhalefet partisinin kendilerinin en güçlü yanı olan ‘dürüstlüğü ve emin olmalarını’ istismar etmeye çalıştığını belirten Erdoğan şunları söyledi: “Kimse kusura bakmasın bize mal edemezsiniz. Zaman zaman bazı gazetelerde spekülasyonlar oluyor. Gazete haberleriyle hareket etmem; ama bu haberleri ihbar kabul ederim. Aynı şekilde arkadaşlarım da ihbar kabul eder. Gerekli teftişi yapacağız yaptıracağız. Devlet olarak, eğer açığa alınması gerekiyorsa alacağız, parti olarak ihraç etmemiz gerekiyorsa ederiz.”

Başkanlara mesaj: Kavşak, yol yaptım diye övünme onlar asli görevin

Başbakan Erdoğan belediye başkanlarına da önemli mesajlar verdi. Başkanların kavşak yapımı tüp geçitler, kent içi ulaşım ve temizlik hizmetlerinden söz etmemesi gerektiğini, bunların zaten asli görevleri olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Bunların üzerine ne koyacağız onları konuşmalıyız. Daha ilerilere gideceğiz. Biz lokomotif olmaya mecburuz.” ifadelerini kullandı. Demokrasinin beşiği yerel yönetimlerde halk karar alma sürecine dahil olmuyorsa etkin bir yöneticiden söz edilemeyeceğini kaydeden Başbakan, “Yani taban demokrasisi olmazsa tavan demokrasisi olmaz.” dedi. Eski yönetim anlayışını tasfiye eden AK Parti’nin asıl sırrının halka yaslanmak olduğunu vurgulayan Erdoğan, iktidara geldiklerinde, kesinlikle ‘şu bizim partili belediye, bu değil’ anlayışına girmediklerini söyledi. Hiçbir belediyeyi birbirinden ayırmadıklarını ifade ederek partililerden de ayırmamalarını isteyen Erdoğan; ancak kendilerinin bu ayrımı gördüklerini söyledi. Bir süre önce Edirne’de meydana gelen sel felaketine değinen Erdoğan, “Orada biz hangi partilidir diye sormadık. Yardımı, o partiye değil halkımıza veriyoruz.” diye konuştu. Makamların gelip geçici olduğunu anlatan Erdoğan, “Bugün buradayız, yarın yokuz. Aşiret idare eder gibi il, ilçe, belediye idare etmeyin. Biz feodal mantığın savunucusu değiliz, olamayız da. Taban demokrasisini sağlam oturtmamız gerekiyor.” dedi.