Sempatizanlar Türk Bayrağı’nı indirmeye çalıştı

Diyarbakır'da öldürülen teröristler için düzenlenen cenaze töreninden sonra çıkan olaylarda terör örgütü yandaşları, polisi kışkırtmak için bankadaki Türk Bayrağı'nı indirmek istedi.

Geçen yıl 21 Mart’ta, Mersin’de Nevruz Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikler sırasında bir polis memuru, Türk Bayrağı’nı yakmak isteyen ve aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 150 kişilik gruptan bayrağı alarak yakmalarına engel olmuştu. Bugün başlayan Diyarbakır’daki olaylarda da Mersin’dekine benzer bir hadise yaşandı.

Balıkçılarbaşı’ndaki olayda, teröristbaşı sempatizanları polisle taşlı sopalı çatıştı. Vakıfbank’ı da yağmalayan grup, bankanın önünde asılı olan Türk Bayrağı’nı indirmeye kalkıştı. Polisi üzerine çekmek amacıyla böyle bir girişimde bulunan grubun girişimi boşa çıktı. Emniyet güçleri, grubun bayrağı indireceğini anlayınca panzerlerle olaya müdahale etti.

Havaya silahla ateş eden polis, grubun geri çekilmesini sağladı. Geri çekilen grubun ardından polis, direkte asılı bulunan Türk Bayrağı’nı indirdi. Daha sonra bayrağı öperek katlayan polis, güvenli bir yere koydu. Böylelikle grubun giriştiği provokatif hareket, amacına ulaşamadı.