‘Senden koşucu olmaz’ dediler…

'Senden koşucu olmaz' diyerek takımdan uzaklaştırdığı Nurcan Yılmaz, judoya başladı ve 7 ay gibi kısa sürede Türkiye Şampiyonu oldu. Şampiyon judocu Nurcam Yılmaz şimdi de Judo Milli Takımı'na çağrıldı.

Bu sürede yapılan il birinciliklerinde dereceler de almasına rağmen antrenörü Nihat Bayburt, ‘senden koşucu olmaz’ diyerek judo takımı antrenörü Yalman Karagülle’ye gönderdiği genç sporcu, bir kaç aylık sıkı bir çalmışma sonunda Ümitler Türkiye Judo Şampiyonası’nda birincilik kürsüsüne çıkmayı başardı.

Sporu çok sevdiğini söyleyen Yılmaz, “Her gün koşan, spor yapan yaşıtlarımı görünce ‘ben neden yapmıyorum’ diyerek onlara özeniyordum. Bir günde salona gelip onların antrenmanlarını izledim. Antrenman sonunda Nihat hocama spor yapmak istediğimi söyledim. Oda sağolsun beni takıma aldı. Yaklaşık bir yıl onlarla çalıştım. Bu sırada il birinciliklerinde dereceler aldım. Ama sonunda Nihat hocam bana, ‘Seni judo takımına gönderelim’ diyerek beni judo takımı antrenörü Yalman hocamla tanıştırdı. Bende o günden beri judo yapıyorum. Sporun bütün dallarını seviyorum. Spordan kopmamak için bende judoya geldim ve 7 ay sonunda da hocamın bana verdiği tekniklerle Türkiye Şampiyonu oldum gururluyum” diyerek duygularını dile getirdi.

– NURCAN MİLLİ TAKIMDA –

Katıldığı lik Türkiye şampiyonasında birincilik kürsüsüne çıkmakla kalmayıp milli takım antrenörlerininde dikkatini çekmeyi başaran Nurcan Yılmaz, bütün sporcuların hayalini süsleyen milli takıma da kısa sürede çağrılmanın mutluluğunu yaşıyor.

Nisan ayı içerisinde Ankara’da düzenlenecek olan Uluslararası Nazım Canca Judo Turnuvası’nda Türkiye’yi temsil edecek olan başarılı şampiyon, daha s onra ise mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’nda da milli takım judogisi (judo elbisesi) ile Türkiye adına mindere çıkacak.

Atletizm takımından gönderilmesinin spora olan sevgisini azaltmadığını aksine kendisini daha da hırslandırdığını söyleyen Nurcan Ylımaz, “Atletizm takımndan beni judo takımına gönderdiğinde nihat hocama darılmış biraz da kızmıştım ama sonra bu kararın doğru bir karar olduğunu gördüm. Belki de atletizmde kısa sürede Türkiye şampiyonluğunu yakalayamazdım. Judoya geçerek kısa sürede milli takıma çağrıldım. Beni bu yönde yönlendiren ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

– HEDEFİ 2012 OLİMPİYATLARI –

Küçük yaşta babasını kaybeden 3 kız kardeşten en küçüğü olan Nurcan Yılmaz, hedefinin 2012 olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil etmek olduğunu söyledi.

Nurcan Yılmaz’ın bu hayalini gerçekleştirebilecek güçte olduğunu söyleyen antrenörü Yalman Karagülle ise, genç sporcusunun binde bir sporcuda görülebilecek özelliklere sahip olduğunu vurguladı.

Karagülle, “Atletizm takımı antrenörümüz Nihat hoca Nurcan’ı., ‘Hocam bu kız atletizme pek yatkın değil ama sporu seviyor al senle biraz çalışsın belki işine yarar’ diyerek bana getirdi. Ben de alıp takıma koydum. Bir iki antrenman sonra kendisinde bazı özellikler olduğunu farkedince üzerine düştüm ve her gün 4 saat antrenman yaptırdım. Daha aradan 7 ay geçmeden katıldığımız Türkiye Şampiyonası’nda 57 kiloda birinci oldu. Yılların tecrübeli isimlerini geride bıraktı. Şampiyonada herkes Nurcan’ı konuştu, ‘bunu nerden buldun’ diyorlardı. Çok güçlü ve bazı özellikleri var, bu özellikler binde bir sporcuda ancak bulunuyor. Böyle giderse 2012 olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil edeceğine bende inanıyorum” ifadelerini kullandı.