Sendika çalışanlara verdiği sözü unuttu

Batı Çalışma Grubu’nun yaptığı fişleme sebebiyle Erdemir’in 35 yöneticisini işten atan Oyak’a çeşitli kesimlerden tepki geldi.

Özelleştirmelerin ardından işçi çıkarılmasına tepki gösteren sendikaların Erdemir’de yaşananlara sessiz kalması dikkat çekti. Batı Çalışma Grubu’nun fişlediği bazı üst düzey yöneticilerin çıkarılması iş çevreleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılanırken, iki ay öncesine kadar Erdemir çalışanlarına iş garantisi veren Türk Metal’den herhangi bir açıklama gelmedi. Sendikanın aylık yayın organında “Erdemir çalışanının kılına zarar gelmeyecek.” diyen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, 35 üst düzey yöneticinin uzaklaştırılması konusunda suskunluğunu koruyor. Dergideki yazısında fabrikanın yeni sahibi Oyak’ın yöneticileriyle görüştüğünü vurgulayan Özbek, Erdemir çalışanının saat ücretleri, bulundukları konum ve diğer haklarında herhangi bir değişme olmayacağının altını çizmişti.

Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir’i satın alan Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun (Oyak) BÇG’nin hazırladığı rapora göre işletmedeki 35 yöneticinin işine son verdiğini Zaman 13 Nisan’da manşetten duyurmuştu. İşinden olanlar konuyu yargıya götürmeye hazırlanırken, 19 yıllık çalışan Ahmet Taşkın, işten atılan arkadaşlarıyla bir araya gelip mahkeme sürecini konuşacaklarını açıklamıştı. Batı Çalışma Grubu’nun fişleme raporunda ismi geçen eski Erdemir Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu tepkisini, “Neyin ne olduğu bilinmeden sağlıksız yapılmış bir değerlendirme.” sözleriyle dile getirmişti. AK Parti Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan da konuyla ilgili eleştirilerde bulunmuş ve hiçbir demokratik ülkede işyerinde çalışanların fişlenmesinin söz konusu olamayacağına dikkat çekmişti.

“İlgi (a) ile tesis edilen ‘Batı Çalışma Grubu’ rapor sisteminin, aynı esaslarla yeniden aktive edileceği ve irticai faaliyetlerin doğrudan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na intikal ettirilmesi ilgi (b) ve (c) ile bildirilmiştir.” BÇG raporunun ‘Erdemir’e ilişkin elde edilen bilgiler’ başlığı altındaki bölümde özetle, dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Recai Berber ve Genel Müdür Abdülkerim Dervişoğlu başta olmak üzere üst düzey yöneticiler hakkında “Erdemir’deki yönetim değişikliğinin hitamında (sonrasında) Nakşibendi tarikatı etkisinde olan bir yapılanmaya girildiği istihbar edilmiş olup, yeni yönetim kurulunda görev alanlar ile bu hususta elde edilen detaylı bilgiler ek c’de arz edilmiştir.” ifadelerine yer veriliyor. Raporda ismi geçen yöneticiler, üç hafta önce Oyak yönetimi tarafından görevden alındı. Ancak iki ay öncesine kadar ‘iş garantisi’ veren Türk Metal Sendikası, Erdemir’deki işten çıkarılmalara tepkisiz kalırken sendikanın Ereğli Şube Başkanı İlhami Erdoğ, personelin işten atılmasını ‘normal’ olarak nitelendirdi. Türk Metal’e yakın çevreler, “Sendika, işçilere verdiği sözü unuttu.” eleştirisini yapıyor. Özbek, işletmelerin devrinden sonra Oyak’ın yöneticileriyle 14 Şubat’ta yaptığı görüşmeyi sendikanın aylık yayın organı Türkmetal’de detaylı olarak aktarıyor. Yazıda, Erdemir çalışanının saat ücretleri, bulundukları konum ve diğer haklarında bir değişme olmayacağına Türk Metal olarak garanti veriliyor. Görüşme talebimize herhangi bir cevap vermeyen sendika yönetimi, sessizliğini korumaya devam ediyor.

Zaman’ın duyurduğu fişleme skandalını değerlendiren eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, Oyak’ın 28 Şubat’ta kalan darbeci, illegal bir cunta kuruluşunun kanunlara aykırı olarak yaptığı fişlemeyi esas almasının hem utandırıcı hem de çok üzücü bir olay olduğunu belirterek, “Hiçbir zaman tasvip edilemez, kesinlikle kınıyorum. Bu örnek Oyak’ın bundan sonraki ticari yatırımları ve teşebbüslerinde kendisine zarar verecek bir gelişme olacaktır.” diye konuşmuştu. Skandalın ardından görüşlerine başvurulan bazı işadamları, ticari bir kuruluşta çalışanların ideolojik ayrıma tabi tutulmasına tepki gösterirken, isimlerinin açık bir biçimde yer almamasını istedi. “Biz de Erdemir ile çalışıyoruz. Fabrikadan mal alan şirketlerin bile kategorize edildiğini duyuyoruz. İsmimizi karıştırmayın, başımız ağrıyabilir.” diyen işadamları şirketin 2 milyar dolarlık yeni yatırımlar konusunda da belirsizlik içerisinde olduğunu dile getirdi. Erdemir hakkında çok sayıda yazı kaleme alan bazı ekonomistler ise ‘netameli’ diye nitelendirdikleri gelişmelerin dışında kalmak istediklerini dile getirdi.