Sendikalardan papa tepkisi

Katoliklerin ruhani lideri 16. Benedict'in İslam ve Müslümanlar hakkında söylediği incitici açıklamalara sedikalar sert tepki gösterildi.

Hiç kimsenin İslam dinine, Kuran-ı Kerim’e ve Hz. Muhammed’e hakaret etme lüksü bulunmadığını kaydeden Türk-İş, Kamu-Sen ve Memur-Sen Samsun temsilcileri, papa Benedict’in açıklamalarının ruh sağlığının bozuk olduğunu gösterdiğini kaydetti.

İslamiyet ve Müslümanlık hakkında yaptığı olumsuz açıklamayla bir anda dikkatleri üzerine çeken papa 16. Benedict, açıklamalarından dolayı İslam aleminden özür dilemezken, tepkiler ise çığ gibi büyüyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’ndan sonra sendikalarda haklı eleştirilerini dile getirdi. Kamu Emekçileri Konfederasyonu Samsun İl Başkanlığı Türk İmar-Sen Şube Başkanı Mustafa Çakır, yaptığı açıklamada Benedict’i eleştirdi. İslamiyet’in evrensel bir din olduğunu hatırlatan Çakır, Müslamanlar Hristiyanlık’ı kötü olarak eleştirmediğini, bu sebepten Hristiyanların da İslamiyet hakkında olumsuz söz söyleyemeyeceğini vurguladı. Çakır, ” Hz. İsa’nın Allah’ın oğlu olduğu ve cenneti parselleyip satmak isteyenlerin, insanları günahlardan arındırmak safsatalarını izah edemeyenlerin, peygamberimize çamur atmaya kalkması düşündürücü ve üzüntü vericidir. Türkiye’ye gelecek olan sözde din adamını burada istemiyoruz. Ülkemizde kin tohumların atılmaması için ziyaret programının hükümetimiz tarafından iptal edilmesi istiyoruz.” dedi.

Memur-Sen Samsun Şube Başkanı İdris Maden, Papa’nın yaptığı açıklamasının hata olduğunu kabullenip Müslümanlardan özür dilemesi gerektiğini söyledi. İslamiyet’e ve Müslümanlara hakaret edici sözler sarf eden bir kişinin Müslüman bir ülkede işinin olmadığını anlatan Maden, kin ve nefret dolu açıklamayı kabul etmeyerek geri gönderdiklerinin altını çizdi.

Türk-İş 6. Bölge Temsilcisi Adil Aydın ise yapılan açıklamayı talihsizlik olarak değerlendirdi. Tepkilerin geleceğinin bile bile açıklama yapılmasını akıl dışı bulan Aydın, Papa’nın akıl tedavisi görmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.