Sendikanın yurtdışı propagandası pahalıya mal oluyor

Hava-İş, son olarak THY'yi uluslararası arenada zora sokan bir adım attı.

 Avrupa’da geçen yıl yolcu sayısını en fazla artıran (17 milyon) havayolu şirketi unvanını kazanan THY, grev tehlikesiyle karşı karşıya. Şirket, 11 bin 300 çalışanına sosyal yardım paketiyle birlikte yüzde 15 zam öneriyor.

Ancak Hava-İş Sendikası, kabul edilmesi imkansız şartlar öne sürüyor. 1993’ten beri kaybedilen hakların iadesini ve yüzde 50 zam talep eden sendika mart ayından bu yana sürdürülen görüşmeleri ‘tıkamakla’ eleştiriliyor. Hava-İş, son olarak THY’yi uluslararası arenada zora sokan bir adım attı. Tarihinde ilk kez yurtdışında yayın yapan gazetelere reklam verdi. Bildiride ‘THY’deki personelin fazla mesaiye zorlandığı ve bu yüzden uçuş emniyetinde sıkıntı yaşanabileceği’ yönünde ifadeler yer aldı. İlanın yabancıların kafasını karıştırdığını vurgulayan yetkililer, rezervasyon iptallerinin yaşandığı yönünde bilgiler aldıklarını ifade etti. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ise “Eğer greve gidilirse turizm çöker ve Türkiye ayda 1 milyar dolar zarar eder.” dedi.

THY ve THY Teknik AŞ ile Hava İş Sendikası arasında yürütülen, 21. Dönem Toplu İş Sözleşmeleri’ndeki anlaşmazlığın, 14 yıldan bu yana alınamayan hakların tamamının istenmesinden kaynaklandığı ifade ediliyor. Önceki yıllarda işe giren çalışanlar ile sonradan girenler arasında oluşan farklılıkların ortadan kaldırılmasını isteyen sendika yönetimi, yeni sözleşme ile bundan sonraki sözleşmelerde kademeli düzenlemeye gitme vaadinde bulunan THY yönetimi ile uzlaşmaya varmıyor. Bu konuda çok sert bir strateji izleyen sendika, çalışanların tepkisine rağmen kurumu büyük sıkıntıya düşürecek uygulamalar gerçekleştiriyor. Hava İş Sendikası, yurtdışında yayınladığı ‘İngilizce bildiri’ ile THY’nin en yüksek geliri sağladığı temmuz-ağustos döneminde büyük zarar görmesine yol açacak bir adım attı. “THY’deki personelin fazla mesaiye zorlandığı ve bu yüzden uçuş emniyetinde sıkıntı yaşanabileceği” yönünde ifadelerin yer aldığı İngilizce bildirilerin, özellikle yabancı yolcuların kafasını karıştırabileceğini ifade eden yetkililer, “Yabancı yolcular, bildirideki iddiaları dikkate alıp rezervasyon iptaline giderek diğer havayollarını tercih edebilir. İptallerin yaşandığı yönünde bazı duyumlar aldık.” dedi. Yıllık cirosu 3,2 milyar dolar olan THY, cironun yüzde 35-40’lık bölümünü, temmuz-ağustos döneminde sağlıyor.

Reklamları doğrudan kendilerinin vermediğini belirten Hava İş Sendikası yetkilileri ise üyesi oldukları uluslararası sendikaların bu çalışmayı gerçekleştirdiğini söyledi. Hava İş, Avrupa’daki Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) ve Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ETF)’na üye. Bu iki örgüt, yürütülen toplu iş sözleşmelerinde çok büyük destek veriyor. İki federasyona düzenli olarak aidat ödediklerini bildiren sendikanın genel sekreteri Mustafa Yağcı, grev süreci ile ilgili Türkiye’de yayınladıkları tüm basın bildirilerinin aynı zamanda bu iki federasyon tarafından Avrupa’da etkin yayın yapan ekonomi gazete ve dergilerine gönderildiğini kaydetti. Bildirilerinin Avrupa’da yayınlanması sonucu rezervasyon iptali riski bulunduğunu kaydeden Yağcı, “Bunu kontrol edemiyoruz; ancak çalışanların haklarının korunması için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. Görüşmelerde 60 günlük müzakere ve resmî arabulucu süreci tamamlanırken, postaya verilen rapor bekleniyor. Arabulucu raporunun ulaşmasından altı iş günü sonra grev ilan edilebiliyor.