Şener: Demokrasi gücün paylaşımıdır

Şener, ''Demokrasi, gücün bir elde toplanması değil, gücün paylaşımı demektir'' dedi.

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, ”Demokrasi, gücün bir elde toplanması değil, gücün paylaşımı demektir” dedi.

Parti çalışmaları için geldiği Batman’da basın açıklaması yapan Şener, siyasetin görevinin ülkeye ve insana hizmet etmek olması gerektiğini belirterek, ”Ülkesine zarar veren bir siyaset sadece Türkiye’de var. Ancak çarklar yanlış dönmeye başlarsa, yanlış üslupla siyaset yapılmaya devam edilirse zararlı olur. Şu anda gördüğümüz manzara budur” diye konuştu.

Tüm kurumların yetkilerinin Anayasa’da belli olduğunu, ancak Türkiye’de herkesin rolünü şaşırdığını ileri süren Şener, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Tüm kurumların yetkileri Anayasa’da bellidir. Demokrasi, gücün bir elde toplanması değil, gücün paylaşımı demektir. Farklı erklerin, farklı güçlerin var olması demektir. Yasama kanun çıkarır, yargı ve yürütme çıkarılan bu kanunları uygular. Her birinin görevi ayrıdır. Yürütme, kanun çıkardığı zaman, denetim organı olarak Anayasa Mahkemesi vardır. Danıştay, idarenin yaptığı işlemleri hukukun genel ilkelerine göre inceler ve kararını verir. Sistemin karşılıklı birbirini denetlemesini sağlayan bu yapı, demokratik ortamın bir gerekliliğidir. Bu kavram üçlüsü son derece önemli. Ancak bu ülkede kimse rolünün ne olduğunu anlamaz hale gelmiştir. Bu bir kıyamet senaryosudur.”

Demokratik açılım çalışmalarına da değinen Türkiye Partisi Genel Başkanı Şener, ”Bir demokratik açılım yapabilmek için insanların demokrat olması lazım. Demokrasiyi içselleştirmemiş, benimsememiş, ruhuna, genlerine demokrasi işlememiş bir kişi ya da yapının demokratik açılım gerçekleştirmesi mümkün değildir” dedi.