Şener Galataport ihalesi kararını imzalamadı

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İsrailli İşadamı Sami Ofer'in de içinde bulunduğu konsorsiyumun kazandığı Galataport ihalesi kararını imzalamadı.

YPK, Şener’in red kararı vermesi üzerine durumu Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na (ÖİB) iletmek üzere harekete geçti. Yüksek Planlama Kurulu’nun (YPK) sekreteryasını yürüten Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT), Şener’in imzalamadığı dosyayı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na iade ettiği öğrenildi.

İadenin ardından ihalenin sonuçlandırılmasına dair tek yetkili kurum olan ÖİB, ihaleyi iptal edecek. İptale, Danıştay 6. Dairesi’nin kararı yol açtı. Danıştay, Galataport’u da kapsayan Kültür Bakanlığı’nın özel imar planını iptal etmişti. Şener, daha önce “İmar planı Galataport’un asli unsurudur, ihale düşmüştür” görüşünü ifade etmişti.

UNAKITAN: KARAR 1-2 GÜNE ÇIKAR

Kararın ardından Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Galataport ihalesiyle ilgili kararın birkaç gün içinde açıklanacağını bildirdi. TBMM’de, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Unakıtan, ihalenin iptal edildiği yönünde bir açıklama yapmadığını söyledi.

Unakıtan, iptal kararı yazılması için talimat verip vermediğinin sorulması üzerine de böyle bir talimat vermediğini kaydetti. Unakıtan, “Birkaç gün içinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile toplantıları yaparız, ona göre kararı açıklarız” dedi. Galataport ihalesini kazanan konsorsiyumda yer alan işadamı Eyal Ofer ile “Davos’ta görüşüp görüşmediği” sorusuna Unakıtan, “Hayır, bir talep gelmedi” cevabını verdi.

İhaleyi kazanan konsorsiyum yetkililerinin, “kararlarını gözden geçireceklerine” ilişkin açıklama yaptıklarının hatırlatılması üzerine Unakıtan, alıcıların, bu yönde değerlendirme yapacaklarını belirtti. Bakan Unakıtan, “Biz de ‘daha iyi teklif buluruz’ deriz… Bunlar, Türkiye’nin genel şartlarına bağlı şeyler” dedi.

GALATAPORT İHALESİ

Danıştay 6. Dairesi, İstanbul Salıpazarı bölgesinde kruvaziyer yat limanı yapımına ilişkin imar planındaki değişikliğin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylanmasına ilişkin işlemin yürütmesini Ocak ayında durdururken, bu kararın, YPK onay sürecini durduracağı ifade edilmişti.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Genel Müdürlüğü’nün, Salıpazarı-Karaköy Kruvaziyer Liman Kompleksi (Galataport) ihalesinde teklifler 16 Eylül’de alınırken, en yüksek teklif, 3 milyar 538 milyon Euro (4.3 milyar dolar) ile Royal Caribbien ortaklığından gelmişti. Projenin yap-işlet-devret modeli çerçevesinde gerçekleştirilmesi için yapılan ihalede, ikinci sıradaki Tepe İnşaat 1.4 milyar Euro, üçüncü Fiba konsorsiyumu ise 1 milyar 4 milyon Euro teklif vermişti.

Çeçen: En çok biz sevineceğiz

Galataport ihalesinde en yüksek teklifi veren Royal Caribbien konsorsiyumu içinde yer alan Çeçen Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen İSE, “İhale bir an önce iptal edilirse bizi de sevindirecek” dedi. Çeçen, ihalenin yolaçtığı kamuoyundaki sansasyon nedeniyle rahatsız olduklarını dile getirirken, “Artık bu aşamadan sonra iptal edilirse memnun olacağız” dedi.

Galataport ihalesinin yeniden açılması durumunda yeniden ilgi gösterip göstermeyecekleri konusunda ise Çeçen, projeden soğuduklarını belirterek, artık bu ihale ile ilgilenmeyeceklerini belirtti.