Şener yargı reformuna destek verdi

Abdüllatif Şener, ''Hükümetin hazırladığı taslağı parti olarak olumlu buluyoruz.'' dedi.

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası incelemelerde bulunmak üzere kente gelen Şener, deprem bölgesine geçmeden önce parti binasında basın toplantısı düzenledi. Şener, medyaya yansıyan hatlarıyla ‘Yeni Anayasa Paketi’ ve gündemi meşgul eden ‘Ermeni Tasarısı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şener, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Partisi olarak hükümetin düzenlediği anayasa taslağını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Şener, AK Parti’nin 2007 seçimlerinden önce sivil bir anayasa hazırlamak için çalışmaya başladığını ifade ederek, ”Hemen seçimlerin arkasından Türkiye’de sivil anayasa tartışmaları başlamıştır, kavgalar olmuştur. İçeriği hakkında hiçbir bilgi ortaya çıkmadığı halde, nasıl bir sivil anayasa taslağının ortaya konulacağı bilinmediği halde, iktidar, muhalefet sivil toplum kuruluşları, yargı mensupları hepsi birbirine girmiştir. Türkiye, aylarca kavga yapmıştır. Bu kavga devam edip gitmiştir ama geçen hafta Başbakan sivil anayasa çalışmasından vazgeçtiklerini ifade etmiştir. Evet, Türkiye’de baştan sona bir yeni sivil anayasaya ihtiyaç var. Türkiye’de siyasi partiler kanununun baştan sona yenilenmesine ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

Türkiye Partisi olarak baştan sona anayasayı değiştireceklerini söyleyen Şener, 1982 Anayasası’nın bazı maddelerinin değiştirilmesiyle, mevcut anayasanın demokratikleşemeyeceğini vurguladı. Şener, şöyle konuştu:

”Böyle kopuk kopuk madde değişiklikleriyle anayasa sorununu ortadan kaldırılamaz. Bu değişikler tamamlansa da Türkiye’de bir anayasa sorunu vardır, Türkiye’nin sivil bir anayasaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden basına düştüğü kadarıyla hükümetin ve iktidar partisinin taslağını, Türkiye Partisi olarak hukukçu arkadaşlarımız da inceledik; olumlu niteliyoruz.” Abdüllatif Şener, daha sonra parti heyetiyle beraber deprem bölgesine geçti.