Şener’den AKP’ye eldeki helva eleştirisi

"Bu Anayasa değişikliği Türkiye'nin birkaç yıl boyunca geçirdiği siyasi gelişmelerle birlikte değerlendirilmeli."

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, Anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili, “Bu Anayasa değişikliği Türkiye’nin birkaç yıl boyunca geçirdiği siyasi gelişmelerle birlikte değerlendirilmelidir. Sadece içindeki maddeleri tek tek alır “şu madde iyidir, bu madde iyi değildir” diye değerlendirmeye kalkarsanız yanlış olur” görüşünü bildirdi.

Parti çalışmaları kapsamında Sinop’a gelen Şener, İl Başkanlığında basına kapalı düzenlenen toplantıya katıldı.

Daha sonra Sakarya Caddesi’nde bazı esnafı ziyaret eden Şener, ardından düzenlenen yemekte partililerle bir araya geldi.

Şener, burada basın mensuplarının sorusu üzerine, Anayasa değişikliği
çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti’nin hazırladığı paketin herkesin üzerinde uzlaşacağı bir paket olmadığını ifade eden Şener, şunları kaydetti:

“Bu anayasa değişikliği, Türkiye’nin birkaç yıl boyunca geçirdiği siyasi
gelişmelerle birlikte değerlendirilmelidir. Sadece içindeki maddeleri tek tek alır “şu madde iyidir, bu madde iyi değildir” diye değerlendirmeye kalkarsanız yanlış olur. Nitekim bugün Türkiye’de bu 26 maddelik Anayasa paketinin tamamıyla iyi olduğunu söyleyen kimse yok. Tamamıyla kötü olduğunu söyleyen kimse de yok.

Şu andaki iktidar milletvekillerine sorsanız bile, bazı maddelerinin öyle
olmaması gerektiğini söylerler. Vatandaştan hukukçulara, aydınlara kadar herkes de hangi görüşe mensup olursa olsun toptan kabul, toptan ret havası yok. Dolayısıyla objektif bakmak lazım. Benim açımdan da toptan kabul edilecek, toptan reddedilecek bir tarafı yoktur.”

Anayasa değişikliklerinde önemli olanın usul olduğunu ve uzlaşma aranması gerektiğini vurgulayan Şener, “Usul doğruya ulaşmak için bir yöntemdir. Eğer bu usulü doğru belirleyememişseniz, bu kavgayı, dövüşü artırır. Sonunda süreci baltalar. Şu anda yaşadığımız hadise de o” diye konuştu.

AK Parti’nin hazırladığı metni çeşitli parti ve sivil toplum kuruluşlarına götürerek destek aradığını da vurgulayan Şener, “Ama bu bir mutabakat turları olarak nitelenemez. “Benim metnim budur, beğenirseniz beğenin,
beğenmezseniz beğenmeyin” diyor. Mutabakat, uzlaşı görüşmeleri böyle olmaz. Açık olur ve katılım ister. ‘Elimdeki helva budur’ derseniz bu bir mutabakat arayışı anlamına gelmez. Doğrudan doğruya bir meydan okuma anlamına gelir” görüşünü dile getirdi.

Türkiye’de 2007 yılından bu yana çeşitli konular üzerinde tartışma
yaşandığını ifade eden Şener, “Bir konu atılıyor ortaya bunun üzerine bir kavga çıkarılıyor, muhalefet de bu kavgaya iştirak ediyor. Ülkede kıyametler kopuyor.

Sonra da bir başka konu kavga etmek için ortaya atılıyor. İktidar, muhalefet aylarca kavga ediyor. Sonra unutuluyor. Sivil Anayasa tartışması bunun ifadesidir” şeklinde konuştu.