Şener’den köstebek açıklaması

Maliye'deki olay, kurumsal faaliyetlerin sonucu değil.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Maliye Bakanlığı bünyesinde ortaya çıkan hadisenin, bir kurumsal faaliyetin sonucu olmadığını söyledi.
Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) 25. kuruluş yıl dönümü Bilkent Otel’de düzenlenen bir toplantı ile kutlandı.
Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şener, Maliye Bakanlığı’nda ortaya çıkan durumun, bir kamu görevlisinin görevini gerektiği hassasiyetin, sınırların ötesinde yapmış olduğu bir davranıştan kaynaklandığını bildirdi.
Şener, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu ancak zaman zaman kamu görevlilerinin, görev alanının aşılması ve görevi iyi niyetli düşünceler dışında kullanması gibi sonuçların ortaya çıkabildiğini anlattı.
Bu gibi durumlarda, kamu idarelerinin disiplin soruşturması sonucunda, gerekli cezalar verdiğini söyledi.
Maliye Bakanlığı’nda ortaya çıkan hadise ile ilgili de bakanlık tarafından gerekli soruşturmanın başlatıldığını hatırlatan Şener, soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için ilgili şahsın geçici olarak görevinden uzaklaştırıldığını hatırlattı.
Şener, idari soruşturma devam ettiği için konu ile ilgili herhangi bir yorum yapılmaması gerektiğini söyledi.

POAŞ’A KESİLEN CEZA
EPDK tarafından Petrol Ofisi’ne kesilen para cezası ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının sorulması üzerine de Şener, ”Yargı kararları herkesi bağlar, herkesin yargı kararlarına saygı duyması gerekir” dedi.

”MARKER’E ERTELEME YOK”
Devlet Bakanı Şener, Ulusal Marker uyulamasının erteleneceğine dönük haberleri de değerlendirdi. Şener, ”Ulusal Marker’ın erteleneceğine ilişkin haberlerin hiç biri doğru değildir” dedi.
Söz konusu uygulama ile ilgili cezaların da yürürlükte olduğunu belirten Şener, şöyle devam etti:
”Şu an Ulusal Marker başarı ile uygulanmaktadır ve uygulamaya da devam edilecektir. Yürürlükteki hiç bir şeyi etkileyen bir düzenleme yapmıyoruz. Meclisteki tasarı yeni idari yaptırımlar içermektedir.”