Şener’den siyasetçilerie nasihat

Bakan Şener, siyasetçilerin, bireysel beklentilerin ötesinde toplumsal sorumlulukla siyaset yapması gerektiğini söyledi.

Seçim döneminde sandık başına giden insanların siyasetçilerden kendi yaşam şartlarını iyileştirecek ve kolaylaştıracak politikalar beklediğini ifade eden Şener, akademiyi tamamlayarak siyaset arenasına girecek mezunların da toplumsal beklentileri, kişisel beklentilerin önünde tutması gerektiğini vurguladı.

“Bürokratik kimliğe sahip bireylere ulaşmanın zor olduğunu” ifade eden Şener, istedikleri bürokrata ulaşamayan vatandaşların zaman zaman TBMM’de milletvekillerini ziyaret ederek tepkilerini dile getirdiklerini, kendilerinin de o kişileri yatıştırmaya çalıştıklarını anlattı. Şener, ’’Siyasette yetkilendirilen kişilerin, eleştirilirken çok fazla yıpratılmaması gerektiğini’’ de ifade etti.

Şener, konuşmasında Meclis’e ilk olarak millekvekili olduğunda girdiğini belirtti.

Şener, konuşmasının önemli bir kısmını Siyaset Akademisi’nin 5. dönemine ismini veren Medeniyetler İttifakı’na ayırdı. Şener, medeniyetler arası ittifak yapmak için önce kendi insanlarımız arasında ittifakın olmasına gerekli olduğunu kaydetti. Şener, medeniyetler çatışması gibi ifadelerin, soğuk savaş döneminden kalma ifadeler olduğunu kaydetti. Şener, iyi bir diyoloğun, iki tarafın da karşındakine ön yargılı bakmaması ile başlayabileceğini vurguladı.

AK Parti Ankara İl Başkanı Nurettin Akman da, siyasete kalite getirmek için faaliyete geçirilen Siyaset Akademisi’nin 5. dönem mezunlarıyla birlikte 986 kişiyi mezun ettiklerini söyledi.

Tören sonrasında Bakan Şener tarafından akademinin 5. döneminde ilk 7’ye giren öğrencilere sertifikaları verildi.