Şenocak: Eğitim standartları eşitlenmedikçe dershaneler olacak

Memur-Sen İzmir İl Başkanı Abdurrahim Şenocak, doğu ve batıdaki eğitim standartları eşitlenmedikçe dershanelerin olacağını söyledi.

Memur-Sen İzmir İl Başkanı Abdurrahim Şenocak, doğu ve batıdaki eğitim standartları eşitlenmedikçe dershanelerin olacağını söyledi. İhtiyaç sahibi öğrencilere etüt ortamında ücretsiz özel eğitim hizmeti veren Fidan Eğitim Kurumları yöneticileri, Şenocak’ı ziyaret etti.

Ziyarette dershanelerin kapatılması tartışmalarına değinen Şenocak, “Dershane konusu sebep değil, sonuçtur. Öncelikle bu duruma sebep olan sistemin değişmesi gerekir.” dedi. Öğrencilerin tamamını aynı eğitime tâbi tutmanın yanlış olduğunu ve gelişmiş ülkelerin birçoğunda sistemin bu yönde olmadığını vurgulayarak, “Bu sistem içerisinde öğrencilerimiz, problemler yaşayarak psikolojik bir şekilde yıpranıyorlar. Öğrencilerimizin yanlış bir sistemde heder edilmeleri yerine okullarımızın altyapılarının uygun hale getirilip çok erken yaşlarda, yetenekli olduğu alanlara yönlendirilerek bu şekilde bir üst öğrenime geçişlerinin sağlanmasına ihtiyaç var.” şeklinde konuştu. Ticari bir faaliyet için hizmet vermeyen etüt merkezlerinin Bakanlık açıklamalarında yer almadığını ve söz konusu kanun tasarısının dışında kaldığını söyleyen Memur-Sen İl Başkanı Şenocak, “Biz de etüt merkezleri konusunda aynı fikirde olduğumuzu bildirmek isteriz. Dershane konusu sebep değil, sonuçtur. Mevcut sınav odaklı eğitim sistemimizin bir sonucudur. Sınava dayalı başarı sistemi olduğu sürece sistem sağlıklı olarak kurgulanamaz. Burada dershaneleri bahane etmek yersiz. Siz bir sınav yapıyorsanız ve başarılı bulduklarınızı seçiyorsanız eğer, veliler de çocuklarının iyi yerlere gelmesi için çareler arıyor. Eğer bir çare yoksa birtakım kurum ve yöntemlere başvuruyorlar, bunun adı dershane oluyor.” dedi.

Fidan Eğitim Kurumları yöneticileri ise ticari amaçla hizmet vermeyen etüt merkezlerinin kapatılmasıyla dezavantajlı aile çocukların mağdur olacağını belirtti.