Şenol Güneş: Severek gideriz

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Ziraat Türkiye Kupası maçı için Şanlıurfa'ya seve seve gidip, kupayı alıp geleceklerini söyledi.

Tecrübeli teknik adam, Ömer Aysan ile yollarını ayırdıklarını, kaleci Tony Sylva’ya da kendisine kulüp bakmasını söylediklerini belirtti.

Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir araya geldiği sohbet toplantısında gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu. Ziraat Türkiye Kupası finalini her yerde oynayabileceklerinin altını çizen başarılı teknik adam, “Maçın nerede oynanacağına ilişkin karara saygı duyuyoruz. Karar verilmediği, tartışıldığı zaman biz Atatürk Olimpiyat Stadı olabilir diye düşüncemizi söylemiştik. Çünkü Fenerbahçe ve Trabzonspor seyircisinin sayısı fazla maçın ambiansının fazla olacağını düşünüyorduk. Bunu da dile getirmiştim ama Şanlıurfa’ya karar verildi. Şanlıurfa’ya seve seve gideceğiz, kupayı alıp geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bu sezon sonuçlar ne olursa olsun bu kadroyu daha iyi hale getirip gelecek sezon çok daha iyi sonuçlar almak istediklerini anlatan Güneş, şöyle devam etti;

”Kupada sıfırdan başlamıştık finale geldik. Finalde ne olacağını hepberaber göreceğiz. Ligde malesef Trabzonspor’a yakışmayan bir yerdeyiz. Sıralama olarak alt sıradan bizi yakalamaya çalışan takımlar var. Üstümüzde de Beşiktaş var ve onları yakalama şansımız var. Ancak şu anda beşinciliğe yakın bir takımız. Hem kupayı almak, hem ligde 4. olmak istiyoruz. Onun için çalışacağız. Şimdi önümüzde Eskişehirspor maçı var, bu maça hazırlanıyoruz. Eskişehirspor iyi çıkış yaptı, son iki maçta yara aldı. İyi taraftarı var. Dostane bir maç oynayıp hemen döneceğiz.”

ÖMER AYSAN, BİZİMLE OLMAYACAK

Güneş, Belçikalı teknik adam Broos döneminde Ankaraspor’dan alınan Ömer Aysan’ın artık kendileriyle birlikte olmayacağını, Tony Sylva ile de başka kulübe gidebileceği yönünde görüşme yaptıklarını kaydetti.

Bu oyuncuların haricinde diğer oyuncuların durumunun belli olmadığını vurgulayan Güneş, “Ömer Aysan, son 2 haftada kadroda yok. Ama yetenek olarak iyi oyuncu. Her oyuncu gibi daha iyi olması için gayret gösterdik. Ömer’in oyun itibariyle iyi maçları oldu sonra sakatlığı ve başka mazeretleri oldu. Zaman içinde onla aynı duygu, düşünceyi paylaşamayacağımızı gördük. Benim için öncelikle futbol. Önceliği futbol olmayan oyuncuları kazanmak için uğraşırım. Ama kazanamıyorsam varlığının devam etmesi bana ve kulübe zarar verir. Bu karar için sezon sonunu beklemeyi düşünüyordum ama olmadı. Çünkü gelecek sene onunla yola çıktığım zaman yalnız kalacağız.” şeklinde konuştu.

Güneş, gidecek oyuncularla ilgili çok sabırsızlık olduğunu ve medyada bu yönde haberler yer aldığını dile getirerek, ”Sylva ile konuştum. Kendisi hala oyuncumuz, çok iyi çalışıyor, saygılı kişiliği var. Yarın için başka bir kulüp olursa görüşebilirsin diye ona söyledim. Söylemediğim kişilerle ilgili spekülasyon yapılmamalı.” dedi.

Güneş, başka takımlarda kiralık olarak forma giyen Brüls, Faty Papy, Tjikuzu ve Isaac’ı gelecek sezon için takımda düşünmediğinin mesajını da verdi; “Isaac, Tjikuzu, Brüls, Faty Papy var. Brüls ve Papy’i izledim. Bu 4 oyuncuyu da takımda düşünmüyorum. Papy ve Brüls’ü izledim. Brüls daha iyi oynadı. Papy, bulunduğu yerde değilde o maçta önde oynadı. Brüls’ü Gabriç’e benzettim. Yetenekli, fena da oynamadı. Ama bizim orda oynayacak Türk oyuncular var. Olursa kiralık verilebilir. Biz daha iyisini düşünüyoruz.”

Sakatlıktan kurtulan Yattara’nın hevesli olduğunu, ancak tam olarak hazır olmadığını anlatan Güneş, kupa maçından sonra oyuncunun da durumuna göre belki 1-2 maç görev verebileceğini dile getirdi.

UMUT VE TEOFİLO’NUN DİYALOĞU

Umut ve Teofilo’nun Kasımpaşa maçındaki yaptıklarından oyuncuların da kendilerinin de rahatsız olduğunun altını çizen Güneş, düşüncelerini şöyle ifade etti;

“Böyle şeyleri doğru bulmayız. Her insan aynı düşenemeyebilir, olanları düzeltmek için hoşgörülü olunur. Eğer düzeltemezlerse takıma kulübe camiaya zarar verilirse o zaman gereği yapılır. O zamana kadar görevimiz bunları düzeltmektir. Antrenman maçlarında da diğer maçlarda da bazı oyuncuların bu tür birbirlerine davranışları oldu. El-kol hareketleri doğru değil bunların düzelmesi gerekiyor.”

Oyunculardan mükemmeli değil de elinden ne geliyorsa yapmalarını istediklerine işaret eden başarılı teknik adam, “Biz mükemmeli zaten bulamayız. Ama bu yolda gayretimiz var. Bazen insanlar mükemmeli yapmak için yanlış yapıyorlar. Bu maçta da bir iki pozisyon oldu. Umut, son maçlara oranla bu maçta daha fazla koştu, gayret gösterdi ama 2 net pas vermedi, 3 de gol yapabilirdi.” diye konuştu.