Sera Otel’in işgal ettiği yerler yıkıldı

Kamuya ait araziyi işgal ederek üzerinde yapılaşmaya giden turistik tesislerde ilk yıkıma başlandı.

İl Özel İdare Kurulu, Lara-Birlik’in, şikayetiyle otelin işgali hakkındaki 3091 sayılı taşınmaz mal zilliyeti yasasına göre başlattığı incelemeyi tamamladı, işgal edilen yerlerin yıkılmasına karar verildi. Karar dün uygulanarak işgal alanlarındaki yapılar yıkıldı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nin yarı yarıya sahip olduğu birliğin bu alanda 280 dekar arazisi bulunuyor. Edinilen bilgiye göre, Clup Sera Otel, Özel İdare’den burayı 10 yıl önce kiralamış, ancak sözleşme süresi bitmesine rağmen yenilenmedi. Birlik yetkililerinin verdiği bilgiye göre, otel daha önce işgal etmiş olduğu alanı genişleterek yeni bir beton yapılaşmaya gitti. Birliğin şikayeti üzerine başlayan işgal soruşturması tamamlandı. İl Özel İdare Kurulu, otelin işgal ettiği alanların Lara Birlik’e verilmesini kararlaştırdı. Kararın uygulanmasına bugün başlandı.

Lara-Birlik yetkilileri yaptıkları ölçümde, 1.5 dönümlük alanın işgal edildiğini ortaya çıkardı. Tespit edilen sınıra tel örgü çekildi daha sonra alan üzerindeki işgaller, kepçeyle yerle bir edildi. Otel yöneticileri ‘otelde turist var’ gerekçesiyle yıkımı engellemeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Yetkilerin uyarısına rağmen, işgal alanı üzerindeki taşınmazlar kaldırılmadı. Direğe çekili Türk Bayrağı da köy hizmetleri işçileri tarafından alındı.

Otel yöneticilerin direnmesine karşın, Lara-Birlik’ten sorumlu Müdür Yardımcısı Yakup Yediren, işgallerle ilgili yıkımı başlattı. Otopark, sahil giriş yolu, idare yeri, bar ve kemer gibi yapılar, kepçe ile yıkıldı. Devlet malına tecavüzden otel yöneticileri hakkında da, Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Lara-Birlik’e, yer teslimi çevik kuvet eşliğinde yapıldı. Robocoplar, olay yerinde hazır bekletildi.