Serefsiz onbasi davasinda son durum

Biz sadece rutin islemler için ikamet yeri oldugu için Sariyer Savciligi’na kimlik bilgilerini istedik. Bu dava normal zamani dolduktan sonra 2007 ‘de zaman asimina ugrayacak.” dedi.

DYP eski Genel Baskani Tansu Çiller, 1997 yilinda Samsun’daki demokrasi mitinginde dönemin ANAVATAN Genel Baskani Mesut Yilmaz’i kastederek “Bu güne kadar ara rejim oldu, atanmislar oldu ama hiçbir zaman bir siyasi partinin genel baskani onbasi olma serefsizligini göstermedi.” demisti.

Genelkurmay Baskanligi’ni Çiller hakkinda suç duyurusunda bulurken bundan önce de Samsun Cumhuriyet Bassavcisi Çiller hakkinda sorusturma açmisti.

Dönemin Samsun Samsun Cumhuriyet Bassavcisi Yücel Tezel, Genelkurmay suç duyurusunda bulunmasa bile sorusturma dosyasi açacaklarini, hiçbir yerden telkin olmadigini açiklamisti.

Bu arada çesitli illerde askerligini onbasi olarak yapan bazi kisiler Çiller aleyhine tazminat davasi açmisti. Mesut Yilmaz ise siyasi rakibi için bu tür ifadelerden dolayi dava açmayacagini açiklamisti. Emekli Subaylar Dernegi, DYP Genel Merkezi’ne koydugu siyah çelenkle Çiller’i protesto etmisti.

O dönem Demokratik Sol Parti (DSP)’den istifa ederek DYP’ye geçen milletvekili Müjdat Koç, bu sözleri bahane göstererek DYP’den istifa etmisti.

Yargitay bazi yerel mahkemelerin onbasi onduklari için Çiller aleyhine açtiklari davalardan çikan tazminat ödemle kararini bozmustu.

Bu arada Çiller’in Meclis’te olmasindan dolayi dokunulmazliginin devam etmesi sebebiyle dosya devam etmemisti. Çiller’in 3 Kasim 2003 seçimlerinde yeniden seçilememesiyle dokunulmazligi da kalkmis oldu. Çiller, Rahsan Affi olarak bilinen 4616 sayili aftan yararlanacak. Bu af 1999’dan önce islenmis fiilleri kapsiyor. Bu sekilde Çiller’in bu dosyasi 2007 yilinda zaman asimina ugrayacak.

Samsun Cumhuriyet Bassavcisi Ahmet Gökçinar, yeni bir sorusturma baslatmadiklarini belirterek, “Bu sekilde haberler nasil çikiyor anlamiyorum. Rutin olarak kimlik bilgilerini istedik. O da Sariyer’de oturdugu için Sariyer Savciligi’na yazi yazdik. Bunlari da büyük bir gizlilik içinde de yapmadik. Simdi ondan da vazgeçtik. Dava, süresi dolunca zaman asimina ugrayacak.” diye konustu.

En son bazi yayin organlarinda Tansu Çiller, ‘Serefsiz Onbasi Davasi’ için yeniden ifadeye çagrildi seklinde haberler çikmisti.