Sertifikası olmayan fidan satıcıları takibe alındı

Burdur pazarlarına satışa sunulan fidanlar ile fidancılar takibe alındı.

Burdur Tarım Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğü uzmanları il ve ilçe pazarlarında satılan fidanları tek tek inceliyor. Zararlıları barındıran, kök teşekkülü gelişmemiş, yaşı geçmiş fidanların satışı engelleniyor. İç karantinaya tabi hastalık ve zararlı tespit edilen fidanlar, imha ediliyor. İmha edilen fidanların geldiği illerin tarım müdürlüklerine bilgi verilerek fidanlıklar kontrol altına alınıyor. Uyarılara uymayan fidan sahiplerinin ruhsatları iptal ediliyor.

Türkiye’nin meyve ve sebze üretimindeki kaliteyi arttırmak için uyguladığı politikalar içinde fidanların önemli bir yer tuttuğunu dile getiren Tarım İl Müdürü Kadir Güven, alıcıları uyardı. Her önüne gelen kişiden fidan alınıp bahçeye dikilemeyeceğine dikkat çeken Güven, “Pazar yerleri ve fidanlıklarda satılan fidanların kurşunlu ve mühürlü demetler halinde olması gerekir. Alıcılar bu konuda hassas olmalıdır. Hastalıklı fidanlar bahçedeki diğer ağaçlara da zarar verir. Bu yüzden sağlıklı bir bahçe kurmak isteyenler kurallara uymalıdır.” dedi.

Burdur merkez ve ilçe pazarlarına haftada 25 – 30 bin fidan geldiğine dikkat çeken Güven, konunun ehemmiyetine dikkat çekti. Satılacak her fidanın tarım il müdürlüklerince muayene edildiğini hatırlatan Güven, sağlıklı olanlara taşıma ve satış sertifikası verildiğini aktardı.

Ayrıca sağlıklı fidanların kurşunla işaretlendiğini ifade eden Güven, “Nadir de olsa kaçak fidan yetiştirip bunların sağlıklı olup olmadığına bakmaksızın pazarlarda satışa çıkanlar var. Bunların önüne geçmek için sürekli çalışma içindeyiz. Ancak gözden kaçanları da halkımızın bilinci ile ortadan kaldıracağız. Bu konuda fidan alıcılarından hem kendileri hem de toplum için duyarlı olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bitki Koruma Şube Müdürlüğü yetkililerinin bu konuda sürekli denetleme yaptığını bildiren Güven, gerekli cezaların hiç kimseye ayrımcılık yapılmadan uygulandığının altını çizdi.

Güven, bitkilerde en çok görülen hastalıkları şu şekilde sıraladı: Kök kanseri, kök ur nematodu, san jose kabuklu biti ve ateş yanıklığı.