Servetini verdi idamdan kurtuldu

ÇIN - Çin’de, kardes ve kuzenlerini parayla tutup, kendisine santaj yapan eski isçisini öldürtmekten suçlu bulunan ve idam cezasina çarptirilan zengin isadami, tüm serveti olan 6 milyar dolari devlete verip ölümden kurtuldu.

Ancak, Baojing idam edilmedi. Idamdan bir gün önce Baojing’in esinin, kocasinin tüm serveti olan 6 milyar dolari devlete verdigi ortaya çikti. Baojing’in cezasinin, hücresinden infaz için alindiktan kisa bir süre sonra askiya alindigi belirtiliyor.

Avukati, idamdan birkaç gün önce, ülkenin en hizli yükselen genç girisimcilerinden olan ve Pekin Jianhao Grup’un eski patronu Baojing’in, yurt içinde ve disinda olan tüm servetini, Tibetli ünlü bir dansçi olan esi Zhou Ma’nin üzerine geçirdigini basina açiklamisti.

Daha sonra China Business News gazetesine konusan Zhou Ma, sunlari söyledi:

‘Esimi, infazdan hemen önce hücresinde ziyaret ettim ve tüm servetini devlete bagislamasini istedim. Kabul etti. Böylece harekete geçtik.’

Baojing’in avukatinin, ‘Idam simdilik durduruldu’ demesine karsin, para karsiligi idamin durduruldugu gerçegi ve infazin asla gerçeklesmeyecegi olasiligi, vicdanlari rahatsiz ediyor. Çünkü ülkede, idam cezalari uygulanirken kimsenin gözünün yasina bakilmiyor.

PROTESTOLAR

Zengin bir isadaminin para karsiligi idamdan kurtulmasi, internetteki tartisma sitelerinde hararetle protesto edildi. Son olay, Çin adalet sistemine olan güveni iyice sarsti. Zanlilarin poliste iskence görerek zorla ifade imzaladiklari öteden beri biliniyor ve bu yüzden masum insanlarin da arada idam edildikleri belirtiliyor. Bu da, ülkenin adalet sisteminin sürekli elestirilmesine yol açiyor.

Para karsiligi idamdan kurtulmak Çin’de ilk kez görülüyor. Çünkü Yüksek Mahkeme, sadece yargilamada yanlislik ve eksiklik, önemli itiraf ve mahkumun hamile olmasi durumunda idamlari durduruyor.