Set baskınına tepki

TOBAV, Şanlıurfa'da ''Yaralı Yürek'' dizi setinin basılmasına tepki gösterdi.

Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV), Şanlıurfa’da ”Yaralı Yürek” dizi setinin basılmasının, ”kadın haklarına, insan haklarına, demokrasi kültürüne, sanata, eğitime, kültürel gelişmeye, eleştiri ve öz eleştiriye, can ve mal güvenliğine karşı gelmekle aynı düzlemde buluştuğunu” belirtti.

TOBAV Yönetim Kurulu, ”Yaralı Yürek” isimli dizi film setinin basılarak, filmin yönetmenine ve yardımcı yönetmenine toplu saldırıda bulunulması ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Tiyatro, sinema ve TV filmlerinin, yaşamdaki çelişkileri ve problemleri işlemelerinin normal olduğu belirtilen açıklamada, ”Ancak az gelişmişlik kültürü, anlama ve algılama konusunda ilkeldir. Algılamadığı her şeyi kendine düşman beller. Sinema ve tiyatroyu da…” görüşüne yer verildi.

Açıklamada, ”ortada film gerçeğinden başka bir suçu bulunmayan, ülkede töre adı altında yaşananları iyi kötü çelişkisi ile anlatan” bu filme tepki duymakla aslında ”kadın haklarına, insan haklarına, demokrasi kültürüne, sanata, eğitime, kültürel gelişmeye, eleştiri ve öz eleştiriye, can ve mal güvenliğine karşı gelmenin, aynı düzlemde buluştuğu” bildirildi.

Sinema ve tiyatronun eleştiri ve öz eleştiri kültürünü geliştirdiği, insan standartlarının gelişmesine katkıda bulunduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Türkiye, ulusal güvenlik güçlerine ve hukuka rağmen, infaz mangaları kurmaya çalışan ve bu kültürü popülerleştirmeye çalışan anlayışlarla kültürel mücadele başlatmalıdır. Eleştiri ve öz eleştiri kültürü, kültürel eğitim ve öğretim, etik, estetik ve adalet kavramlarıile bireyin gelişmesine olanak yaratacak bir kültürel ortamoluşturmalıdır. Kampanyalar açılmalı, kültürel gelişmenin önemi ifade edilmeli, bu gelişmeye katkıda bulunacak sanat sektörünün oluşması için bu alanda çalışanların farklılığını ve özerkliğini sağlayan yasalar yapılmalı, hak ve hukuku belirlenmeli, fikir ve sanat eseri olarak sahip olması gereken bütün haklara sahip olması gerekmektedir.”

TOBAV Yönetim Kurulu, saldırı karşısında Şanlıurfalıları, siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, kadın derneklerini ”bu tutum ve davranışların daha fazla güçlenmeden ortadan kalkması için gerekli kültürel gelişme ortamını yaratacak” kampanyalar açmaya çağırdı.